Son dönemlerde ev fiyatları çok yükseldi. Yükselen ev fiyatları ve yükselen konut kredileri nedeniyle inşaat sektöründe işler durma noktasına kadar geldi. Kiracı ev sahibi olmak istiyor fakat imkanları el vermediğinden dolayı kirada oturmaya devam etmek zorunda kalıyor. İnşaat sektörü sektör içi hareketliliği sağlamak için dar gelirli vatandaşlara uygun vadelerle Peşinatsız ev satmak için çeşitli kampanyalar geliştirmektedir.

20 bin peşinatla Kiradan kurtulmak, ev sahibi olmak isteyenlerin önüne çeşitli fırsatlar sunulmaktadır. Bu fırsatlar içerisinde 20 bin gibi düşük peşinat fırsatı en büyük destek olarak görülmektedir. Bankadan konut kredisi almak isteyen kişiler günümüz şartlarında ortalama 50 bin peşinatı hazırlamalıdır. 30 bin gibi büyük bir fark söz konusu olduğundan inşaat sektörünün sunduğu fırsatlar değerlendirilmelidir.

Düşük Peşinatlı Ev Almak

Düşük peşinat ve yüksek vade ile faizsiz kira öder gibi ev almak isteyenler zahmetli ve zorlu bir sürece kendilerini hazırlamalıdır. Bunun nedeni günümüzde çok sayıda firma bu tür kampanyalar yapmaktadır. Zengin olmadığı müddetçe insanlar hayatında daireyi bir kere alıyor. Alırken de istediği kriterlerin olmasını arzu eder. İstediği gibi bir evi az peşinatla alabilmek için titiz bir eleme sürecinden geçmelidir.

20 bin peşinatla almak varken başka bir şeyi düşünemem demeyin. Senetle ev almak veya diğer zorluklar olmadan aldığınız evi çok da kolay satamayabilirsiniz. Merkeze uzak veya sapa bir yerdeki evi uygun şartlarla alırsınız fakat ihtiyacınız olduğunda satmakta zorlanırsınız.

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

20 bin peşinat veya daha düşük peşinatla kredisiz ev sahibi olabilirsiniz. Nasıl ki taksitle araba almadan önce nasıl ki araç bazı incelemelere sokulur aynı şekilde ev alırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır:

  • Tapu kaydına bakılıp kentsel dönüşüme dahil olup olmadığı araştırılmalı
  • Civardaki diğer evlerin fiyatları ile kıyaslanmalı
  • Toplu ulaşım, park ve bahçe gibi imkanlara yakın olma durumu
  • Zaman içerisinde değer kazanacağı bir muhitte olması
  • Kat irtifakının var olduğundan emin olunması
  • Dairenin brüt alanının değil net alanının metre karesine göre ücret kıyaslaması yapılmalı
  • Güneş görmesi, nemi, yalıtımı önemsenmeli
  • Güvenilir bir semtte olması
  • Sanayi kuruluşlarından uzak olması ve deprem yönetmeliğine uygun olması