Ülkemizin en büyük toplu konut kurumu olarak tanımlanan TOKİ; geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde çok sayıda kişiyi ev sahibi yapmıştır. Bu durum ev sahibi olmayı hayal edenlerin bu kuruma yoğun ilgi göstermesini de mümkün kılmaktadır. Peki TOKİ başvurusu nasıl yapılır?

Öncelikli olarak TOKİ başvurusu yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte elbette ki TOKİ projelerine dahil olmak isteyen kişinin üzerine kayıtlı hiçbir gayrimenkulün bulunmaması gerekmektedir. Bu noktada şayet hisseli bir gayrimenkul söz konusuyla bu durum bir istisna olarak kabul edilir. Ayrıca başvurucunun eşinin ya da çocuklarının üzerine de hiçbir şekilde kayıtlı bir gayrimenkulün bulunması şarttır. Ancak bu şartları taşıyan bireyler TOKİ aracılığıyla ev sahibi olabilirler.

Elbette ki başvurucunun 25 yaşını doldurmuş olması da bir diğer başvuru için bir ön şart olarak karşımıza çıkmaktadır. Toki evleri sistemine dahil olmak isteyen alt gelir grubuna mensup bireylerin gelir belgelerini de beyan etmeleri gerekmektedir. Ayrıca şayet başvurucu emekliyse emeklilik durumunu belgelendirmek durumundadır.

TOKİ Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Siz de Toki kura çekilişine dahil olmak istiyorsanız; bu sisteme dahil olmak için öncelikli olarak başvuruda bulunmanız gerekecektir. Bu aşamada nüfus cüzdanınızın fotokopisini aslını ibraz ederek hazırlamak durumumdasınız. Yine gelir durumunuzu gösterir belgeyi de hazırlamak durumundasınız. Bu belgelerle birlikte üzerinize kayıtlı ya da aile bireylerinin üzerine kayıtlı bir gayrimenkulün bulunmadığına da emin olmalısınız. Bu aşamadan sonra artık TOKİ başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Başvuru işlemi sonrasında kayıtlar tamamlanacaktır. Kayıt işlemi sonrasında listeler yayınlanır ve bu aşamada kurumla aranızda bir sözleşme imzalarsınız. İmzalayacağınız sözleşme; proje hakkında detaylı bilgileri size sunacaktır. Bu sözleşmede ayrıca ödeme planının da nasıl olduğu belirlenmiş durumdadır. Elbette ki tüm sürecin ardından Toki çekilişi yapılarak; ev sahibi olmanız kesinleşecektir.

Esasında TOKİ bünyesinde yer almak isteyenler için en heyecanlı bölüm; çekiliş kurasının yapılacağı zaman dilimidir. Zira çekiliş sonrasında hangi dairenin size düştüğünü öğrenmeniz de mümkün olacaktır.