Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ)Türkiye’nin farklı illerinde toplu konut projeleri kira öder gibi düşük ödemelerle ev sahibi olmayı sağlamaktadır. Konut ihtiyacının yüksek olduğu iller göz önünde bulundurularak gerekli fizibilite çalışmaları yapılarak Toki evleri için proje yeri belirlenmektedir. İlk projelerini Doğu ve Güneydoğu illerinde yapan TOKİ son yıllarda İstanbul, Ankara, İzmir gibi çok fazla göç alan illerde de konut projelerinin yapımına başlamıştır.

Toki Projelerine Kimler Başvuru Yapabilir?

Toki’nin farklı illerde yaptığı konut projeleri kirada oturan kişilerin ev sahibi olması amacıyla yapılan projeler olduğu için bu projelere Toki başvuru şartları vardır. Toki’nin konut projesine başvuran kişinin ve aile fertlerinin üzerine ev, arsa gibi gayrimenkul kaydı olmamalıdır. Aynı aileden sadece bir kişi konut projesine başvuru yapabilir. Toki konut projesinden ev sahibi olmak isteyen ve başvuru yapan kişiler arasında belli dönemlerde Toki çekiliş sistemi yapılır. Kurada çıkan kişiler Toki’den ev sahibi olmaya hak kazanır ve bulunduğu il/ilçedeki konut projeleri için sözleşme imzalanır. Sözleşme imzalandıktan sonra konutlar için aylık taksitler ödemeye başlanır.

Toki konut projesine başvuru sırasında nüfus cüzdanının aslı ibraz edilerek nüfus cüzdanının fotokopisi gerekmekte ve bununla başvuru yapılmaktadır. Başvuru formu doldurularak nüfus cüzdanı ile birlikte şahsen Toki’nin konut projelerine başvuruyu yapmak gerekmektedir. Toki projelerinde şehit aileleri, gazi ve gazi aileleri, engelli vatandaşlar ve emekliler için özel şartlar ve ayrıcalıklar mevcuttur. Bu durumda olan aileler ve kişiler başvuru sırasında bu durumlarını gösteren belgeyi de ibraz etmeleri gerekmektedir. İlgili belgelerin ibraz edilmesi ve başvurunun tamamlanmasının ardından Toki kura işlemi ile ev sahibi olacak kişiler belirlenir.

Toki Konutlarının Özellikleri

Dar gelirli vatandaşlar için ev sahibi olma şansı olan Toki konut projelerinde çekilişle Toki sonuçları belirlenir. Toki evleri mahalle konsepti ile tasarlanan, yeşil alanların çoğunlukta olduğu konut projeleridir. Dikey mimariden uzaklaşılarak yatay mimariye geçiş yapılan bu konut projelerinde unutulan komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi de amaçlanmaktadır. Projeye göre değişen ev tiplerine göre 1+1,2+1,3+1 ev tipleri inşa edilmektedir. Sosyal alanların, çocuk oyun alanları ve çocuk parkları ile dinlenme alanları bu projelerde ön plandadır.