İnsanın barınma için bir konuta ihtiyacı vardır. Temel ihtiyaçlar arasında yer alan konutlar kişinin gelir durumuna göre şartlara sahip olur. Kirada oturmak barınma için bir seçenektir. Fakat kiracıların yüzde 99’u kiradan kurtulmak isterler. Günümüze kadar ev almak için en çok kullanılan yöntem bankaların verdiği konut kredisiydi. Eskiden evlerin fiyatları ve konu kredisi faizleri yüksek olmadığından düşük peşinatla ev sahibi olunurdu.

Günümüzde ise konut fiyatlarının çok yükselmesi insanları Kredisiz ev alma yollarına yönlendirmektedir. Konut kredisinde bankalar alınacak evin en fazla yüzde 80’nini vermektedir. Geri kalanının peşin olarak ödenmesi gerekir. Evlerin fiyatları yüksek olunca ödenmesi gereken peşinat da doğal olarak yükseliyor. Birikimi olmayan Kiracı ev sahibi olmak ister fakat bunu konut kredisi ile yapamaz.

Peşinatsız Konut Kredisi Alınabilir mi?

Bankadan konut kredisi almak isteyip birikimi olmayanlar peşinatsız ev alma yollarını araştırmalıdır. Bankalar peşinat almadan kredi vermemektedir. Peşinat ödemek istemeyenler;

  • Alınacak dairenin fiyatını ekspertizin yüksek tutmasıyla peşinat ödemek zorunda kalınmaz. Örneğin 100 bin liralık daireye ödenecek kredi tutarı 80 bindir. Şayet ekspertiz fiyatı 130 bin veya daha yüksek gösterirse peşinat ödemeye gerek kalmadan daire parası kredi olarak alınır.
  • Peşinat kısmı ihtiyaç kredisi olarak çekilebilir.
  • Taşınır veya taşınmaz mallardan herhangi birisi ipotek yapılırsa peşinat ödenmeden faizsiz kira öder gibi ev sahibi olunabilir.

İpotek imkanı ile kiracılara ev sahibi olma imkanı sunan bankalar arasında; Garanti Bankası, Denizbank, Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, TEB ve Finansbank vardır.

Faizsiz Peşinatsız Ev Sahibi Olmak

Düşük gelirli olan kişiler senetle ev almak gibi yollara başvurmaktadır. Güvenilir kişilerle olmadığı müddetçe senetle ev almanın bazı sıkıntıları olabilir. Bundan dolayı faizsiz ve peşinatsız ev sahibi yapan kurumlardan yardım almaktır. Bu kurumlar annelerimizin altın günü mantığı ile hizmet vermektedir. Kişi almayı düşündüğü evin miktarını belirler. Kaç ay ve ne kadar ödeyeceğini belirleyince vade sayısına göre bir gruba dahil olur. İlk aydan başlamak üzere noter huzurunda kura çekilir. Kura ile o ay bir kişi ev sahibi olur. Gruptaki en son kişi ev sahibi oluncaya kadar ödeme ve kuralar devam eder. Bu kurumlardan taksitle araba almak da mümkündür.