Konut sahibi olmak isteyen ve yeterli maddi durumu olmayan vatandaşlar banka konut kredisi seçeneklerine yönelmekte bu taleplerin artması nedeni ile bankaların sunduğu konut kredisi seçenekleri artmaktadır. İpotek edilen evin konut kredisi ile alınması halinde konutun üzerine ipotek tesis edilir. Bankanın aldığı bu ipotek kredi karşılığı aldığı güvencedir. Yapılan borcun ödenmemesi dâhilinde ev satışa çıkarılır ve borç kapatılır. Bununla birlikte banka ipotek işlemleri planlanmadan ya da kapatılmadan evin satın alınması ileride sıkıntı yaratabilmektedir. İpotekli konutunun kişi tarafından satın alınması planlanıyorsa öncelikle evin üzerindeki banka ipoteğinin kaldırılması gerekmektedir. Bununla birlikte alıcı ve satıcının ipotek tesis eden banka ile görüşmesi gerekmekte ve eğer alıcı peşin ödeme yapıyorsa ev aynı gün satılmaktadır.

Bankadan İpotekli Ev Riskli mi Ve Satılabilir mi?

Kanuna göre ipotekli evlerin satışının yapılmasında herhangi bir kısıtlama yapılmamaktadır. Bu sayede kredi borcunu ödeyemeyen kişi tarafından ipotekli evler satışa sunulabilmektedir.  Bazı konutlar normal fiyatının altında borcun karşılanabilmesi için direk olarak satışa çıkarılabilmektedir. İpotekli evleri sadece nakit olarak değil banka ile görüşerek ipotekli kredi ile de alabilmeniz mümkündür.

Bankadan ipotekli evin satışını yapan satıcı ipotekle bilgi vermemesi ve devir işlemlerini bu şekilde gerçekleştirmesi mümkün olabilmektedir. Bunun dâhilinde bazı riskleri de yanında getirebilmektedir. Bu girişim ile yatırım yapan kişi beklemediği bir anda borcun altına girebilmektedir.

İpotekli Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İpotekli bir ev satın alınmaya karar verildiyse öncelikle satıcı ile ipotek işlemlerinin nasıl yapılacağı planlatılmalıdır. İpotek işlemlerini kapatmadan önce evi almanız durumunda evin eski sahibinin kendi borcunu ödeyemeyeceği göz önünde bulundurmalı.  Bazı durumlarda satıcının borçları ile uğraşmak istemiyor iseniz evi satan kişiyle anlaşabilir, alıcı borçları kendi üzerine alabilmektedir. Böylelikle hem evin satışını kişi kendi üzerine almakta hem de konut kredisini ödemeye devam etmektedir. Fakat bu durumlarda borç bitene kadar evin üzerindeki ipotek kaldırmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi ise ödeme planında belirlenen ödemelerin zamanında yapılması ve doğru bir şeklide tamamlanması halinde ipoteğin kaldırılmasıdır.

katilimevim-sabit-reklam