Bursa, ülkemizin büyük şehirleri arasındadır. Konut fiyatları Bursa’da yüksek olduğundan dolayı kiradan kurtulmak için bütün parayı biriktirmek doğru bir karar değildir. Hatta büyük şehirlerde bankaların istediği peşinatı biriktirmek bile bazen sıkıntı olabilmektedir. Kiracı ev sahibi olmak için bankadan konut kredisi çekmeyi planlıyorsa öncelikle almayı düşündüğü evin yüzde 20 veya 30’unu peşinat olarak hazırlamalıdır.

Bankalar konut kredisinde evin en fazla yüzde 80’nini kredi olarak vermektedir. Geri kalan kısmını peşinat olarak talep etmektedir. Peşinatı olmayanlar ise kredisiz ev almanın yollarını araştırmalıdır. Zaten son zamanlarda artan konut kredisi faizleri nedeniyle geri ödemede sıkıntılar yaşanmaktadır. Geri ödemeye zorlanacağını düşünenler diğer alternatifleri düşünmelidir.

İnşaat Firmalarından Ev Almak

Son zamanlarda Bursa’daki ev fiyatları arttı. Ekonomik etkenlerin de üzerine eklenmesi üzerine inşaat firmaları ellerindeki evleri satmanın yollarını araştırmaktadır. Bankalarla anlaşıp sıfır faizli ve peşinatsız ev sistemini uygulayarak stoklarını eritmeye çalışmaktadırlar. Bankaların bazı şubeleri ile yaptıkları bu anlaşmada inşaat firmaları kendi karlarından fedakarlık yapmaktadır.

İnşaat firmalarının bazıları senetle ev almak isteyenlere de yardımcı olmaktadır. Aslında güvenilir firma olduğu müddetçe senetle ev almakta bir problem yoktur. Aylık taksitlerle ödemeler yapılır. Fakat güven sıkıntısı olduğunda maddi bazı kayıplar yaşanma ihtimali olabilir. Bundan dolayı senetle ev alınacağı zaman kimden alındığı önemlidir. Ayrıca inşaatçıların daha bitmemiş olan evleri veya daha başlanmamış konutları uygun fiyatlara satması da farklı bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Kira Öder Gibi Peşinatsız Ev Almak

Yükselen enflasyon oranları dikkate alındığında peşin para ile ev almak normal standartlarda bir aile için mümkün gözükmüyor. Ancak faizsiz kira öder gibi ev almak daha uygun olur. Bunun için faizsiz katılım bankalarından konut kredisi almak düşünülebilir. Kredi işine girmeden ev sahibi olmak isteyenler için farklı seçenekler de mevcuttur.

Peşinatsız ve faizsiz ev sahibi olmaya yardımcı olan kurumlarda annelerin altın günü mantığı hakimdir. Grupta olanlar her ay ödemelerini yaparlar. Ayda bir noter huzurunda kura çekilerek kişiye ev parası verilir. Böylece ev sahibi olur. Taksitle araba alma fırsatı da veren bu sistemde gruptaki herkes ödemelerinin karşılığını alıncaya kadar devam eder.