Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli kentlerinde biri olan Erzurum’da insanlar kirada veya kendi evlerinde ikamet etmektedir. Anadolu insanı başlarını sokacakları bir evlerinin olmasına çok önem verirler. Yeni evlenenler ev sahibi olmak için hemen arayış içine girerler. Düğünde takılan altınlar ve takılar hemen ev yatırımı olarak kullanılır. Kira bir müddet oturmak için iyi bir seçenektir. Fakat kirada oturma hali uzayınca maddi olarak zorlamaya başlar.

Ülkemizin genelinde kiralık ve satılık daire fiyatlarında bir artış oldu. Bu artıştan Erzurum kiralık ev fiyatları da doğal olarak etkilendi. Kiralık daire fiyatları bulunduğu konuma göre değişmektedir. Örneğin merkezde bulunan evler arka mahallelerdeki kiralıklara göre çok daha fazladır. Bunda ulaşıma, alışveriş mekanlarına, park ve bahçelere yakın olma gibi durumlar etkilidir.

Erzurum Kiralık Ev Fiyatlarındaki Artış

Kiracı olup artan kiralardan şikayetçi olmayan yoktur. Eskiden kiralara gelirin az bir kısmına denk gelirdi. Kirada oturanlar çok fazla zorlanmazlardır. Kirasını ödeyerek rahat rahat geçinirdi. Şimdilerde artan kiralar nedeniyle herkesin gözü satılık ev afişlerinde. Belki uygun fiyatlı, sahibinden bir ev denk gelir de kiradan kurtulurum düşüncesindedir.

Artık daha fazla kira ödemek istemeyenler kira bedelini taksit olarak krediye ödemeyi düşünerek konut kredisi almaktadır. Konut kredisi almanın şöyle bir avantajı vardır. Kredinizi alır almaz evinizi satın alırsınız. Kira ödemeden, kendi evinizde otururken kredi taksitlerinizi ödersiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus kredinin faiz oranlarının, diğer masraflarını iyice hesaplamaktır. Hesapla doğru yapılmayıp kredi çekilince geri ödemek sorun olmaktadır.

Kirada Oturan Erzurum Halkına Tavsiye

Kira, insanların barınma ihtiyaçları için bir seçenektir. Ev sahibinin evinde her ay belli bir miktar verilerek kalınır. Kira ev sahibi tarafından kuralların belirlediği sınırlarda artırılabilir. Ülkemizde kira atışları TÜFE’ye göre yapılmaktadır. Tüketici Fiyatları Endeksi’nin üzerinde ev sahibi artış yapamaz. Ancak kiracı ev sahibi ile anlaşırsa daha az yapabilir.

Her geçen gün TÜFE’nin arttığı düşünülünce kira bedelli hep yukarı doğru çıkmaktadır. Ev sahipleri kendilerini korumak için genellikle sınırda artış yaptıklarından kira ciddi anlamda aile ekonomisini zorlamaktadır. Faizsiz ev alma sistemleri değerlendirilerek kiracı olma derdinden kurtulmak mümkündür. Katılımevim gibi kurumlar kredisiz, faizsiz ve peşinatsız ev sahibi olma imkanı vermektedir.