Bir eve sahip olabilmek ülkemizde hemen hemen herkesin öncelikli hayalidir. İş yaşantısına atılma, para kazanma amacının bir nedeni de kendimize ait bir evin olması isteğidir. Evden sonra ise sıra arabaya gelmektedir. Kiradan kurtulmak ve ayağımızı yerden kesecek bir araba satın almak yaşamı oldukça kolaylaştıracaktır. Peşinatsız ev ve taksitle araba alabilenin artık kolay yolları mevcuttur.

Artık bu yöntemlerle herhangi bir birikimi olmayan kişiler bile rahatlıkla ev sahibi olabilirler ve faizsiz kira öder gibi yeni yuvalarına kavuşabilirler. İstanbul’un Esenyurt ilçesi son dönemde inşaat sektörünün ilgisini çekmiş ve büyük konut projeleri tasarlayan pek çok inşaat firmasının gözde yeri olmuştur.

İnşaat Firmalarının Bankalarla Yaptığı Anlaşmalar

Büyük konut projeleriyle göz dolduran inşaat şirketlerinin büyük bir kısmı evlerin daha rahat satın alınabilmesi için bankalarla bir konut kredisi anlaşması yapmaktadır. Bu durumda kiradan kurtulmak isteyen kişilerin ilgisini çekmektedir. Yapılan anlaşmalarda düşük faizle kredi alabilme şansı ortaya çıkmaktadır. Ev hayalini gerçekleştirmek isteyen kişiler bu kampanyaları yakından takip etmelidir.

Bazı bankalar ise kimi şartları yerine getiren vatandaşlara peşinatsız ev sahibi olma olanağı sunmaktadır. Bu sayede peşin paranız olmasa bile ev sahibi olabiliyorsunuz. Kiracı ev sahibi ilişkisini rahatlıkla sona erdirebilirsiniz. Bankalara başvuru yapmak için gerekli olan evraklar ise şunlardır;

  • Gelir belgesi ya da maaş bordrosu
  • Güncel olan bir fatura
  • Kimlik
  • Satın alınacak olan evin tapusunun fotokopisi

Senetle Ev Sahibi Olabilir Miyim

Ev sahibi olabilmenin bir diğer yolu da senetle ev almak. Bu hususta güvenilir bir inşaat şirketi ile çalışmakta yarar vardır. İnşaat firmasının referansları kesinlikle araştırılmalıdır. Uzun vadeli ödeme şartlarını tercih etmekte her zaman için yarar vardır.

Bu sayede aynı zamanda kredisiz ev sahibi olursunuz. Bankaların bindirdiği faizlerden uzak kalır, risksiz ve sorunsuz bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz. Öte yandan bu hususta dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise evi satın alacağınız şirketin inşaatı bitirmek için sigorta  yaptırmadığıdır.