Ev almak isteyen her ailenin kendilerine uygun bütçelerine göre ev alma planları bulunur. Kimi aileye kredi çekerek ödeme yapmak daha uygun gelirken kimi aileye ise peşinatsız ödeme yapmak uygun gelebilir. Bu seçenekler tamamen kişilerin ekonomik durumları ile doğru orantılıdır. Ev almanın kolay yolları araştırıldığında ilk akla gelen yöntemler, faizsiz, peşinatsız, kredisiz ve taksitle ev alma gibi yöntemlerdir.

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler yine de tereddüt yaşar ise, bankalara giderek ya da çeşitli firmalar aracılığı ile kendi bütçelerine uygun ev alma planları oluşturabilirler. Bu şekilde ev alma konusuna büyük bir adım atarak aileleri ve kendileri için bir başlangıç yapabilirler.

Kredi İle Ev Almak

Faiz oranlarının artması ile kredi ile ev almaktan son zamanlarda biraz uzak kalınsa da alıcılar için büyük avantajları bulunmaktadır. Eğer kişilerin orta halli ve düzenli bir gelirleri var ise kredi ile ev almak fikri onlar için doğru bir karar olabilir. Eğer kişilerin alacakları evin tutarının ortalama %25’i kadar bir birikimleri var ise bu tutarı peşinat olarak verip kalanını taksitle ödeyebilmektedir.

Ayrıca alıcıları için taksitle ev alma konusunda bankaların uyguladığı avantajlı paketler bulunur. Peşinatı ödedikten sonra zorlanacağını düşünen kişiler eğer isterlerse başlangıçtaki taksitlerini düşük tutarak, ilerleyen dönemde tutarı arttırarak da ödeme yapabilirler.

Kiracı ve Ev Sahipleri İçin Ev Alma Yöntemleri

Kiracıya ev almak fikri daha önce ev alan birine göre daha zorlu gelmektedir. Çünkü daha önce küçük bir ev alıp daha büyük bir eve sahip olmak isteyen kişinin elinde peşinatı olmasa da evini satarak ya da evini göstererek ev alma şansı bulunur. Alıcı dilerse evini satıp peşinatı ödeyerek kalan miktarı kredi çekebildiği gibi, evinden hemen vazgeçmek istemez ise ya da evininin ucuza satılmasını istemiyorsa yeni eve hemen taşınarak eski evi satmak için 6 ay süre kullanabilir. Kiracıların ise kiradan kurtulmak için elinde muhakkak bir peşinatı olmalı ya da peşinatsız ev alabileceği firma ya da kurumlardan destek almalıdır.