Oturmak için ev ararken hem bakımlı olsun hem de uygun fiyatlı olsun isteriz. Çünkü kira masrafı aylık bütçemizin önemli bir kısmını oluşturur. Yüksek kira giderleri can sıkmaktadır. Sebebi ise giderlerin yatırıma dönüşmemesidir. Kiracıların ödediği kira masrafıyla başka insanlar yüklüce yatırım yapabilmektedir. Durum böyle olunca uzun yıllar kira ödeyen kiracılar ev almak istiyorum diyerek arayışa başlarlar.

Ev almak aslında hem yatırım hem de barınma ihtiyacımızın görülmesi olarak düşünüldüğünden toplumuzda çok değerlidir. Son zamanlarda reklamlarda sıklıkla görülen kira öder gibi ev almak veya farklı yöntemleri kullanarak ev sahibi olmak biraz zorlayıcı fakat mümkün olan bir iştir. Toplu para biriktirip alınmayan bütün yöntemlerde taksitle ev almak mantığı yatmaktadır.

Konut Kredisiyle Ev Almak

Türk toplumundan başını sokacak kendine ait bir evin olması çok önemsenmektedir. Ev almak istiyorum deyince hemen ev alınamıyor. Bazı hazırlıkların olması şarttır. Ev sahibi olmanın birinci yöntemi kredi ile ev almak olup  bir dönem en fazla rağbet gören yöntemdir. Kişiler;

  • Doğrudan para satışıyla işlem yapan bankalardan konut kredisi alabilir
  • Kar payı anlayışıyla İslami usullere göre hizmet veren finans kurumlarından ev satın alabilir.

Bankalara konut kredisi verirken kişiden alacağı evin ortalama %8’i kadarını peşin istemektedir. Peşini aldıktan sonra geriye kalanı faizle kişiye verir. Kişi aldığı toplu para ile evini satın alıp oturmaya başlar. Her ay düzenli olarak konut kredisini öder. Konut kredisi faizleri yüksek olduğundan dolayı son dönemlerde pek talep görmemektedir. Çünkü alınan miktardan çok fazla bir miktar geriye ödenir.

Faizsiz ve Kredisiz Ev Almak

Finans kurumları da ev almak istiyorum diyenlerin başvurduğu yerlerden biridir. Finans kurumlarında faiz yoktur. Finans kurumu kişinin alacağı evi satıcıdan kendisi alır. Müşterisi ile kar payında anlaşır. Aldığı ev üzerine kar payını koyarak müşterisine evi satar. Böylece müşteri fazla para ödemeden evini satın alıp oturmaya başlar. Faizli bankalara oranla çok daha uygun olduğundan son dönemlerde talep görmektedir.

Kredisiz ev almak düşüncesinde olanlar için ise kura yöntemiyle ev sahibi yapan firmalar tavsiye edilir. Ülkemizde bu firmalardan 4 tana büyük şirket vardır. Kredisiz peşinatsız ev sahibi olmayı düşünenlerin birbirlerine yardım ettikleri imece usulünün işlediği sistem çok fazla tercih edilmektedir.