Faiz ihtiyaç sahibi olan kişiye ödünç verilen ve paraya karşılık alınan paradır. Faiz iki bileşende hesaplanmaktadır. Basit ve bileşik olarak iki farklı yöntemle hesaplanmaktadır.  Basit faiz tek dönem için anapara üzerinden belli bir oranda getiri hesaplamasıdır. Örneğin bir sene vadeli %10 yıllık faizle mevduat yapıldığında 1000 liralık para 100 TL nema elde edilerek ve anapara ile toplam sermaye 1100 TL olmaktadır. Bu faizin yanında stopaj kesintileri de bulunmaktadır. Faiz hesaplama Getiri = Anapara X (faiz oranı/100) X Vade formülü ile hesaplanmaktadır. Bu noktada bileşik faiz hesaplaması devreye girerek; faiz hesaplamasının nasıl yapılması gerektiğinin sonucunu ortaya koyar. Vade sonu toplam sermaye= Ana para X ( 1+ faiz oranı) Dönem Sayısı ile hesaplanmaktadır.

Faiz Oranları Hangi Durumlarda Değişmektedir?

Kredi faiz oranları kredi türlerine ve vadeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde faiz oranı biraz daha fazla yüksek seviyede, konut ve ev kredisinde ise faiz oranları daha düşük bir seviyededir. Faiz oranları sosyal, ekonomik ve siyasi iç etkenlere göre belirlenmekte dünya piyasasından da etkilenmektedir. Faiz oranlarının bu ölçütlerde olumlu bir gelişme olduğunda faiz oranları düşmekte, olumsuz bir gelişme olduğunda ise faiz oranları yükselebilmektedir. Ayrıca iş, maaş durumuna göre tüketici özelinde kredi notuna göre faiz oranları da değişkenlik gösterebilmektedir.

Kredi Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Maliyet Kalemleri

Tüm kredi türleri için kullanılan kredi tutarının %5 oranında bankalar ve kredi kuruluşları dosya masrafı tahsil edebilmektedir. Tüm kredi hesaplama türlerinde Ferdi kaza ve hayat sigortası bankanın belirlemesine göre talep edilebilir fakat zorunlu değildir. Zorunlu olan ise zorunlu deprem sigortası, konut kredisi ve konut teminatlı ihtiyaç kredilerinde zorunlu tutulmaktadır. Konut sigortası ve ipotek masrafında ise ihtiyaç kredilerinde banka tarafından talep edilebilir ve kullandırılan her kredi için yaptırılmaktadır. Konut alırken evin değerini belirlemek için yapılan uzman incelemesi ücreti ekspertiz işlemlerini karşılayan masraf kalemidir. Alınacak olan kredinin toplam maliyeti vade boyunca oluşan masrafın toplamıdır.