Faizsiz ev almak, ev alma yöntemleri içinde müşterilere en cazip gelen satın alma yöntemidir. Faizsiz ev sahibi olmak isteyen kişiler birçok yoldan artık ev sahibi olmak için adımlar atabilir. Bu yöntemlerden biri katılım bankaları aracılığı ile faizsiz kredi çekerek mümkün olmaktadır. Katılım bankaları dışında da birçok firma kredisiz, 240 aya varan vadeler ile ev almanıza katkıda bulunmaktadır.

Bu firmalar aracılığı ile dilerseniz düşük peşinatlar ödeyerek ya da peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz. Tüm ödeme planı müşterinin gelir dengesine göre düzenlenerek, alıcıyı zorlamayan bir ödeme planı belirlenmektedir.

Faizsiz Ev Almanın Avantajları

Faizsiz taksitle ev alma müşteriye birçok fayda sağlamaktadır. Bu faydaların en önemlisi firmaların peşinatsız ya da düşük peşinat ile ev alımını sağlamasıdır. Faizsiz ev alma sistemi ile kredi çekilmediğinden, krediye uygun olmayan arsa ya da daireler de rahatlıkla tercih edilerek kredisiz ev satın alınmış olur.

Son zamanların favori ev alma modelleri arsında faizsiz ev alma sistemleri yer alıyor. Bu sisteme giriş için alıcının bankalardaki mevcut durumu dikkate alınmadan, yasal takip yaşanmış olsa bile sisteme girişi yapılır. Sisteme katıldıktan sonra ev sahibi olmak için herhangi bir ek ücret ile karşılaşılmamaktadır.

Faizsiz Ev Almanın Dezavantajları

Bu sisteme dahil olunduğunda katılım için belirli bir ücret ödenmektedir. Alıcı eğer sistemden çıkmak isterse ödediği katılım bedelini geri alamamaktadır. Bu sistemde belirli bir çekiliş süresi olduğundan, çekiliş çıkana kadar almak istediğiniz evin ücretinin artması da önemli bir dezavantajdır. Bu süre zarfında kiracıya ev alınıyorsa, kiracı hem ev taksiti hem de kira ödediği için bütçesini zorlayabilmektedir.

Bu sistemden çıkıldığında ayrıca yapılan ödemeler 3-6 ay aralığında iade edilmektedir. Bu durum müşteri için ekonomik olarak zorlayıcı olabilir.  Ayrıca ev almak isteyen kişiden bütçesine göre kefil de istenebilmektedir. Sonuç olarak müşteri faizsiz, kira öder gibi ev sahibi olurken bir yandan da uzun süre bekleyerek geçim sıkıntısı çekebilmektedir. Bu nedenle alıcı, faizsiz ev almayı düşünürken katıldığı firmanın güven vermesine ve kendi bütçesinin durumuna dikkat etmelidir.