80’li yıllarda bir ev sahibi olmak istediğinde ve parası yetişmediğinde eş, dost, akrabadan borç alırdı. Eksik olan kısmı kapatıp kendini kiradan kurtarmak için evini alırdı. Borçlarını ise sonrasında biriktirdikçe öderdi. Günümüz şartlarında birilerinden borç almak zor. Onun yerine bazı kurumlar kişilere finans sağlamaktadır. Faizsiz finans desteği ile ev sahibi olmak bu yöntemlerden biridir.

Büyük kentlerde maaş ile geçimini sağlamaya çalışanlara taksitle ev al denir. Fakat bunun nasıl yapacağına dair bilgi verilmediği gibi maddi destek de sağlanmaz. Maaşının büyük bir kısmını her ay aksatmadan ev sahibinin eline vermek ama karşılığında elle tutulur bir yatırımın olması çok üzücüdür. Ev gibi ciddi bir yatırımı kaçırmaması için kiracıya ev konusunda kurumlardan destek gelmektedir.

Özel Durumu Olanlara Devletin Finans Desteği

Devletimiz özel durumda olan bazı kesimdeki insanlara ev almak için finansal destek sağlamaktadır. Devletin faizsiz konut kredisi olarak 2019 yılı için belirlediği fiyat 137 bindir. Senetle ev almak veya diğer yöntemler başvurmak yerine devletin belirlediği kişiler faizsiz finans desteğini alarak ev sahibi olabilir. Devletten 137 bin liralık desteği alabilecek kişiler:

  • Şehit Aileleri
  • Harp ve Vazife Malulleri
  • Dul ve Yetimler

Devletin finansal desteğini alanlar kira öder gibi geriye ödeyerek evlerini almış olurlar. Devletin verdiği destek zorlanmadan taksitle ev alma fırsatı tanıdığından değerlidir.

Dayanışmaya Dayalı Kurumlardan Finans Desteği

Kadınların para biriktirmek ve alacakları şeyler için finans desteği sağlamak amacıyla yaptıkları altın gününü Katılımevim gibi kurumlar geliştirmiştir. Bu kurumların asıl mantığı her ay bir kişinin ev almasına diğerlerinin finansal yardımda bulunmasıdır. Bir nevi bankalara yolu düşürmeden kredisiz ev almadır.

Kişiler almak istedikleri evin maliyetini belirler. Sonra bu evi kaç taksitle ve kaç ay vade ile ödeyebileceğini hesaplar. Peşinatsız ev alma sistemi olan bu kurumlarda vade sayısı grupların kişi sayısını belirler. 120 ayda ödeyecek olan 120 kişilik gruba girer. Her ay Faizsiz ev almayı sağlayan kurumda noter huzurunda çekilen kura ile bir kişi evini alır. Firma böylece Faizsiz finans desteği ile ev sahibi olmak konusunda insanlara seçenekler sunmuş olmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam