Vatandaşlar arasında ev almak istiyorum diyenlerin oranında ciddi bir artış gözlenmektedir. Bu oranın artmasında, düzenli olarak ödenen kira giderinden kurtulmak ön sıralarda yer almaktadır.  Bu nedenle kiradan kurtulmak isteyen vatandaşlar alternatif çözüm yollarını kullanarak en avantajlı ev teklifini araştırmaktadır.

Vatandaşların ev sahibi olmak şeklinde ortaya çıkan isteklerine karşılık ülkemizde sırası ile uygulanabilecek çeşitli yöntemler şu şekildedir. Buna göre yatırım yapmak isteyen bireylerin bir kısmı birikime sahip olabildiği gibi, önemli bir kısmının ise böyle bir şansı yoktur.

  • Birikimi sahip olan ya da emekli ikramiyesi ya da toplu iş tazminatı gibi önemli gelişmelerden yararlanacak vatandaşlar için önemli fırsatlar sunulur,
  • Banka ve diğer fon kuruluşlarının sağlamakta olduğu fırsatları değerlendirerek ev almak da mümkündür. Ancak bu yöntemi kullanan kimseler yüksek bir faiz borcunu da kabullenmiş olurlar,
  • Faizsiz ev almak isteyen bireylere yönelik olarak faaliyet gösteren kredi kuruluşları değerlendirilebilir. Belli bir teşvik ödemesi sonrası kira öder gibi ev sahibi olunabilir,
  • TOKİ başta olmak üzere kamu kaynakları aracılığıyla yapılan ve dar gelirli vatandaşlara ev sahibi olma fırsatı sağlayan fırsatlar da düşünülebilir. Ancak bu kampanyadan yararlanmak için kiracı ev sahibi yapılması amaçlandığından, kirada ikamet etmek ve dar gelirli statüde olmak gibi özel şartlar önde sürülmektedir.

Faizsiz Kredi ile Ev Almak

Belli tutarda peşinat ödenerek girilen bu sistemlerde kişiler öncelikle koşullarını ilgili kuruma iletir. Böylece gruplama yolu ile eşleştirilir. Kredi tutarı birbirine yakın olan ve geri ödeme planı benzer kimseler, aylık olarak krediye yapılan çekilişler ile hak kazanır. Peşinat yatırmış olan katılımcılar krediye daha hızlı şekilde erişim sağlayabilir. Bu sistemin en büyük sıkıntısı ise istenilen anda kredi kullanımı mümkün değildir.

Banka Kredisi İle Ev Almak

En yaygın ev alma yöntemi, kredi kullanarak ev sahibi olmaktır. Evim olsun diyen vatandaşlar sınırlı olanaklara sahip oldukları durumlarda, banka kredilerini tercih ederler. Bu sistemde, uzun geri ödeme dönemleri nedeniyle kişilerin yüklendikleri toplam borç tutarı önemli ölçüde artmakta ve kişilerin ödemesi zorlaşmaktadır. Üstelik faiz işlemi ile ev sahibi olmanın diğer sakıncaları da bulunur. Sistemin tek avantajı ise istenilen zamanda, şartların uygun olması halinde krediye ulaşım sağlanabilmektedir.

katilimevim-sabit-reklam