Doğu Karedeniz Bölgesinin güzel kentlerinden biri olan Giresun ilinde doğal güzellikler içinde harika bir hayat yaşamak mümkündür. Karadeniz bölgesinin iklim şartlarına sahip kentte evler, metrekare birim fiyatına göre kiralanmaktadır. Giresun kiralık ev fiyatları, bulunduğu konuma, evin içinde kullanılan malzemenin kalitesine, dış cephesine, site içinde olup olmamasına ve metrekaresine göre değişmektedir.

Yeşille mavinin kucaklaştığı Giresun, yarım ada üzerine kurulmuştur. Yaylaları, doğal güzellikleri, tarihi mekanları ile dikkatleri çeken kentte her geçen gün yeni konut projeleri yapılmaktadır. Yeni yapılan konut projeleri, yeni kanunlara ve deprem yönetmeliğine göre yapıldığından daha sağlamdır. Modern olan bu yapıların evleri oldukça yüksek fiyattan satışa çıkarılmaktadır. Yüksek fiyattan kaynaklı bazı daireler satılamamaktadır. Satılamayanlar inşaat firması tarafından kiraya verilmektedir.

Giresun’da Nerde Ev Kiralanır?

Giresun ilinde ev kiralayacak olanlar internetten aramaktadır. İnternet siteleri kiralık konut fiyatları filtresi uygulaması ile istenilen fiyatlara sahip evleri göstermektedir. İnternetteki resimlere bakarak ev kiralamak doğru değildir. Doğru olan internette görülen evin gerçeğini görmek ve beğenilirse kiralamaktır. Genel olarak fiyatlar çok yüksek olduğundan aranılan ev özelliklerinden bazılarını iptal ederek daha ucuz evlerin kiralanması söz konusu olmaktadır.

Giresun ilinde kiralık daire konusunda talep gören bazı bölgeler vardır. Bu bölgelerin başında;  Toki daireleri, üniversite çevresi, denizi gören yerler gelmektedir. Öğrenciler eşyalı evlere daha fazla talep göstermektedir. Öğrencilerin kiraya yönelmesi kentteki kira fiyatlarının artmasında etkili olmuştur. Ülke genelindeki artışlar fiyatları iyice yükseltmiştir.

Giresun’da Kira Ödemek mi Ev Almak mı?

Giresun’da uzun yıllar kirada oturanlar nasıl bir ekonomik kayıp yaşadıklarını çok iyi bilirler. Her ay düzenli olarak gelirlerinin çok büyük bir kısmını ev sahibine verirler. Eskiden kiraya ödenen miktar gelirin büyük bir oranına denk gelmediğinden kirada oturmak zorlamazdı. Şimdilerde ev sahipleri TÜFE’ye göre artış yapmaktadır. Her defasında artan TÜFE oranları kiracıların ödemesini ve geçimini olumsuz etkilemektedir.

Kira ödemek yerine taksitle ev almak çok daha mantıklıdır. Konut kredisi taksitle ev alma yöntemleri arasındadır. Fakat faiz oranları ve bankanın aldığı ek masraflar taksitlerin artmasını ve vadenin uzamasına neden olmaktadır. Uygun fiyatla alınan evin bedeli kredi ile yükselmektedir. Kredisiz ve faizsiz ev alma imkanı veren kurumlar bu manada çok daha güzel imkanlar sunmaktadır.