Kirada oturmak ev sahibi olmayan insanların başvuracağı bir yöntemdir. Bir müddet kirada oturmak zor olmasa da uzun yıllar kira ödemek ekonomik olarak aileleri zorlamaktadır. Kiradan kurtulmak isteyenlerin ilk başvurdukları yöntem bankalardan konut kredisi almaktır. Kiracı ev sahibi olmak için bankaya gittiğinde kişiden peşinat talep edecektir. Bankalar bu peşinatı kendini garantiye almak için istemektedir.

Uzun yıllar kira ödeyen kişilerin aylık gelir yüksek değilse peşinat biriktirmesi çok da kolay olmayacaktır. Konut kredisinin faizlerindeki artışlar, konut değerlerinin yükselmesi ve doğal olarak vatandaşın peşinatı ödeyememesi bankaları arayışa itmiştir. Peşinatsız ev için konut kredisi vermenin yollarını oluşturmaya başlamışlardır.

  • İhtiyaç kredisi almak
  • Gayrimenkul ipotek ettirmek
  • Evin fiyatını belirleyen ekspertizin evin maliyetini yüksek göstermesi gibi durumlarla müşterinin peşinat ödememesi sağlanır.

Katılım Bankalarında Peşinat Talep Edilir mi?

Bankalar parayı para ile satarak yani faizle işlemektedir. Son zamanlarda daha fazla gelişen katılım bankaları ise faizsiz hizmet vermektedir. Faizsiz kira öder gibi ev almak isteyenler için katılım bankaları güzel bir seçenektir. Katılım bankaları müşterisinden;

  • Nüfus cüzdanı
  • Evin tapu ve iskan belgelerini
  • Aylık gelirini belirleyen belgeyi
  • Kuruma göre değişmekle birlikte ortalama evin yüzde 25’i kadarını peşinat olarak talep ederler.

Diğer bankalar gibi peşinat isteyen katılım bankaları senetle ev almak gibi yöntemlere göre faizsiz bir hizmet vermektedir. Katılım bankası müşterisinin alacağı evi önce kendi satın alır. Sonrasında evin üzerine kar payı koyarak müşterisine aylık ödemelerle satar. Böylece faizsiz ev almak mümkün olur.

Peşinat ve Faiz Ödemeden Eviniz Olsun

Peşinat ödemeden, kredisiz ev sahibi olma yolları arasında toplu konut projelerinden ev almak vardır. Başbakanlığın desteği ile kentlerin belirli yerlerinde toplu konutlar inşa edilmektedir. Genellikle orta ve düşük gelirlilere uygun olarak yapılan bu konutlarda peşinat istenmez. Fakat istenilen yerden alınamaması ve evlerin yüksek standartlara sahip olmaması herkese hitap etmemektedir.

Bir diğer seçenek ise peşinatsız, faizsiz, taksitle araba ve ev almayı kolaylaştıran imece ve yardımlaşmaya dayalı kurumlara dahil olmaktır. Bu kurumlar annelerin altın günü mantığı ile işleyerek kaliteli ve güvenilir hizmet vermektedir.