Büyük şehirde yaşamak hem güzel hem de ekonomik olarak zordur. Ev kiraları her yıl yükselmektedir. Sıradan özelliklere sahip olan bir ev en az 1500 TL, lüks olanların kira bedellerini ise söylemek bile ağır gelmektedir. Her ay aylık gelirden büyük bir miktar ev sahibine ödenir fakat kişilerin elinde yatırım adına hiçbir şey kalmaz.

Bu durumdan rahatsız olanlar sıklıkla duydukları kira öder gibi aylık taksitlerle ev sahibi olun ifadesinin gerçekliğini öğrenmek isterler. Kira öder gibi denilince insanı çok cezp etmektedir. Çünkü insanlar barınmak zorunda. Barınmak için eve bedel ödemek zorunda. Bu sisteme dahil olunduğunda kira öder gibi ödeme yapacak fakat sonunda elinde müthiş bir yatırım kalacak. Şartlar sağlandığında taksitle ev almak oldukça mantıklıdır.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur mu?

Konut kredisi faizi ne kadar yüksek olursa olsun bankadan kredi alarak ev sahibi olmak istiyorum diyorsanız peşinatınızın olması şarttır. Sıklıkla duyduğumuz Kira öder gibi aylık taksitlerle ev sahibi olun için peşinat vererek banka kredisine girilebilir. Aylık taksitlerini az olmasını isteyenler:

  • Ödemelerin vadesini uzun tutabilir. Yani 5 yılda değil de borcunu 10 yılda ödeyebilir. Vade uzadıkça bankanın geri alacağı miktar artmaktadır.
  • Peşinatı yüksek verip mümkün olduğunca az kredi çekilmelidir.
  • Konut kredisi faizi en az olan bankadan kredi alınmalıdır.

Aslında sıfır faizli ve peşinatsız ev kredisi veren bankalar da vardır. Fakat bunların sayısı oldukça azdır. Genellikle inşaat firmalarıyla anlaşmalı çalışan banka şubeleri peşinatsız sıfır faizli kredi vermektedir.

Banka Kredisi Olmadan Nasıl Ev Alınır?

Banka kredisi ile ev almak son yıllara kadar çok popülerdi. Fakat konut kredi faizlerinin artması tüketiciyi korkuttu. Bundan dolayı banka kredisiz ev almak için farklı yollar araştırılır oldu. TOKİ projelerinden ev almak banka kredisiz ev alma yollarından biridir. Fakat TOKİ projelerinin sınırlı olması ve sadece proje dahilindeki konutlardan alma mecburiyetinin olması daha lüks konut isteyenlerin tercih etmemesine neden olmaktadır. Kira öder gibi aylık taksitlerle ev sahibi olun ibaresi daha çok dikkatleri çekmektedir. Banka kredisi olmadan kira öder gibi ev almanın tek bir yolu kalmaktadır. O da dayanışma ve yardımlaşmaya dayanan kurumlardan kura yöntemiyle ev almaktır.