Bu sene kiraya ne kadar artış olacak, ev sahibi beni evden çıkaracak mı gibi düşünceler kirada oturan kişilerin sık sık aklından geçen ve tedirgin eden düşüncelerdir. Kiracıya ev sahibinden evden çıkması ya da fazla kira artışı ile ilgili bir talep geldiğinde kiracı maddi olarak yıpranacağı için yeni bir ev aramaya başlar. Bu durumdaki çoğu kişi kiracı gibi ev sahibi olmak seçeneklerini değerlendirmeye başlar. Kiracıya ev sahibi olma fırsatı veren ev alma seçenekleri değerlendirilir.

Kiracılar Nasıl Ev Sahibi Olur

Kirada oturan ama artık kiradan kurtulup kendi evinde oturmak isteyen kiracıya ev alma fırsatları vardır. Bu fırsatlardan bazıları;

  • Kendi evinde yaşamak isteyen kiracıya ev alması için finansman desteği için banka konut kredisi vardır. Bankaların çoğunda olan taksitle ev alma yöntemleri ile ev alacak olan kişilere devlet katkısı da sağlanmaktadır. Hem konut satışlarını arttırmak hem de konut sahibi olan kişilerin sayısını arttırmak için devlet tarafından belli bir tutara kadar ev alan kişilere devlet desteği verilmektedir.
  • Katılımevim başta olmak üzere birçok finansman kuruluşu bankadan konut kredisi kullanmak istemeyen yada konut kredisi kullanamayan kişiler için ev finansmanı saplamaktadır. Kiracıya ev alması için tek bir seçenek olmadığını gösteren bu finansman kuruluşları bankalardan daha çok kişiyi ev sahibi yapmışlardır. Konut piyasasında çok büyük eksikliği gideren bu finansman kuruluşları ile birçok aile artık kendi evlerinde mutlu ve huzurlu yaşamaktadırlar.
  • Büyük yada küçük fark etmeden konut projeleri yapan inşaat şirketleri ve müteahhit firmaları, ev sahibi olmak isteyen kişilere farklı ödeme seçenekleri ve farklı kampanyalar ile ev satışı yapmaktadırlar. Televizyonda, sosyal medyada, internette sık sık reklamlarını gördüğümüz bu konut projeleri reklamları uygun ödeme koşulları ile hem konut piyasası hareketlenmekte hem de kiradan kurtulma ve ev sahibi olma fırsatı sağlanmaktadır.

Devletin Konut Projeleri ile Ev Sahibi Olma

Kiracıların ev sahibi olmaları için Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) gerçekleştirdiği projeler de vardır. Büyükşehirler başta olmak üzere birçok ilde yapılan TOKİ konutları ile aylık düşük ödemelerle birçok kişi ev sahibi olmaktadır. Bu projelerde öncelik dar gelirli olan vatandaşların ev sahibi olmalarıdır.