İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan kişilerin en büyük hayali Ev sahibi olmak kira ödemekten kurtulmaktır. Her geçen gün zorlaşan hayat şartlarıyla kendini gösteren geçim sıkıntısına bir de kira derdi girince, birçok insan kurtulmak için farklı yollara başvuruyor. Ancak özellikle İstanbul’da kırsal kesimden gelen kişilerin çokluğu nedeniyle ev fiyatları her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle Ev almak günden güne zorlaşmaktadır.

Buna çare bulmak ve Kiradan kurtulmak isteyen kişiler farklı arayışlara girmişlerdir. Kimi banka konut kredisini tercih ederken kimi farklı alternatiflere yönelmişlerdir. İstanbul gibi metropol bir şehirde yaşamak ve geçinmek zorken, bir de ev sahibi olmak ne kadar mümkün ya da mümkün mü?

Elbette mümkün. Ayda belirli miktarla ve sabit kira garantisiyle, İstanbul gibi büyük bir şehirde bile, Kira öder gibi ev sahibi olmak artık çok kolay. Bunun için, birçok inşaat firması kampanyalar yapmakta ve orta ve dar gelirliye ev sahibi olma fırsatı sunmaktadır, Ayrıca bir araya gelen kişilerin kurduğu bazı kurumlar da burada devreye girmektedir.

Kira öder gibi ev sahibi olmanın yolları nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin başvurduğu yollardan biri bankalardır. Ancak yüksek faiz oranı uygulayan bankalar, uzun vadede ödedikleri miktar ev miktarını iki kat geçmektedir. Hal böyle olunca da ev almak isteyen kişiler zarar uğramaktadır.

İstanbul’da, Başakşehir, Beylikdüzü gibi semtlerinde Residance daireler uygun ödeme imkanıyla satışa sunulmaktadır. Özellikle Kredisiz ev sahibi olmak isteyen ve bana 1+1 yeterli diyen kişiler bu şekilde lüks konutlara sahip olabilir.

Ev sahibi olurken nelere dikkat edilmeli?

İstanbul’da yaşayan ve ev almak isteyen kişiler için sunulan seçeneklere çok dikkat edilmelidir.  Bazı firmalar Taksitle ev alma kampanyası düzenlerken kişilerden bazı şartlar ister. Örneğin Peşinatsız ev sahibi olmak isteyen kişiler, taksitlerini yüksek tutabilmekte ve süreyi uzatabilmektedir. Ya da konut kampanyası yapan bazı inşaat şirketleri Senetle ev satmak isteyebilir.

Özellikle İstanbul’da Kiracıya ev kampanyası adı altında bir çok dolandırıcılıklar yapılabilir. Senetler devir edilip, ev teslim edilmeyebilir. Bunun için kişilerin çok dikkatli olması gerekir. İstanbul için bazı kurumlar da kooperatif usulü Faizsiz ev sahibi olma fırsatı sunar Kur’a usulü Taksitle ev al kampanyasının tek dezavantajı ne zaman çıkacağının belli olmamasıdır.