Hemen hemen herkesin hayalinde Ev sahibi olmak vardır. Çünkü ev artık lüks değil neredeyse zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Yıllarca kira ödemek ve maddi manevi olası anlaşmazlıklar yüzünden ev değiştirmek zorunda kalmak bir çok insanı Ev almak için farklı yollara yöneltmiştir.

İnsanlar Kiradan kurtulmak için, kimi zaman bankalardan kredi almakta kimi zaman ise inşaat firmalarının konut kampanyalarına başvurmaktadır. Böylece kişilerin bütçelerine uygun olarak Taksitle ev alma mümkün olabilmektedir.

Ev sahibi olmak için seçenekler nelerdir

Bankaları hemen hemen hepsi uzun vadelerde ve kişinin gelirine uygun olarak konut kredi kampanyaları düzenlemektedir. Ancak, Ev sahibi olmak için bankaları tercih edenler, maalesef ödedikleri faiz oranı ile uzun vadede bu faizin biraz daha artması ve çıkan ekstra masraflarla sahip olacakları evin neredeyse iki katı fiyatı gözden çıkarmak zorundadır. Üstelik banka, konut kredisi verebilmek için peşinatı kişinin ödemesini istemekte ve düzenli bir gelir ile banka kredi notunun yüksek olmasına bakmaktadır.

Bazı inşaat firmaları ise yeni kampanyalar sunmakta ve kişileri Senetle ev sahibi yapmaktadır. Ancak bu seçenek biraz riskli olabilir. İnşaat halindeyken ödemeye başlayan kişiler, maalesef kötü düşünceli firmalara denk gelirse, hem ödedikleri ücret yanar, hem senetleri başkasına devredilip, olmayan evi ödemek zorunda kalabilir.

Son zamanlarda İMECE usulü de diyebileceğimiz yeni bir alternatif ortaya çıkmıştır. Ev sahibi olmak isteyen kişiler bir araya gelerek kur’a yolu ile her ay bir kişiyi Kira öder gibi, topladıkları parayla ev sahibi yapmaktadır. Bankalardan kredi çekmek istemeyen ya da çekemeyen  kişiler bu yöntemle Kredisiz ev sahibi olabilmektedir. Ayrıca bu yöntemle Faizsiz ev alınabilmekte, senelerce ev parası kadar faiz ödemekten de kurtulmak mümkün olmaktadır.

Ev sahibi olmak için en uygun tercih hangisidir

Evi olmayan ya da yatırım yapmak isteyen kişilerin farklı seçenekleri vardır. Kredi çekmeyen ya da çekemeyen, bankalara faiz ödemek istemeyen ve peşinatı olmadığı için Peşinatsız ev almak isteyen kişilerin tercihi, Son zamanlarda yaygınlaşan kurumlar olacaktır.

Kiracıya ev aldırma hedefli olan bu firmaların tek dezavantajı belirlenen süre içerisinde herhangi bir zamanda ev sahibi olunabilmesidir. Her ay bir kişiyi ev sahibi yapan bu yöntemde faiz, peşinat zorunluluğu (isteğe bağlı ödenebilir) kredi çekme yoktur. Sadece biraz da şansa bağlı süreyi bekleyerek taksitle ev alınabilir.