Modern insanın mobil yaşam tarzı onu bir yere sabitlemekten kurtarıyor. Bu nedenle ev sahibi olmaktan ziyade çalışan insanlar özellikle son zamanlarda rezidans denen full eşyalı evlerde kirada yaşamayı tercih ediyor. Ancak bunun bir yere kadar mantıklı kabul edilebilir olduğunun da farkında. Asıl olarak yaşlandığımızda başımızı sokacağımız bir ev sahibi olmak çok önemli. Bu nedenle kira ödemekten ise ev sahibi olmak öncelikli tercih sebebimiz olmalıdır. Ancak bu, günümüzün ekonomik koşullarında o kadar da kolay değildir.

Geleceğe dair gelirimizi şimdiden harcadığımız kredi ve kredi kartı dünyasının geçerli olduğu bir sistemde birikim yapmak artık o kadar da kolay değildir.  Böyle olunca peşin ev sahibi olmak da çok zor.  Bankalardan kredi almak hem faizlerden dolayı hem de bankanın istediği masraflardan dolayı oldukça maliyetli. Durum böyle olunca sistem alternatif çözümler de bulma yoluna gitmiştir.   Peşinatsız ev almak ya da senetle ev almak gibi.

 Peşinatsız Ev Almak Mümkün mü?

Kulağa tuhaf gelse de peşinatsız, kira öder gibi taksitle ev alma mümkün. Kira öder gibi taksitlerinizi ödeyerek kiradan kurtulmak mümkün. Peşinatsız, kira öder gibi ev sahibi olmak mantıklı mı gerçekten sorusuna cevabı gelin birlikte bulalım:

  • Kira ödediğinizde aslında paranızı sokağa atmış oluyorsunuz. Bir birikim yapmış olmuyorsunuz. Taksitle ev alma durumunda ise geleceğe yatırım yaparsınız.
  • Fiyat/kira oranı denilen ve Türkiye’de 17 kira bedeline denk gelen bir hesaplama ile oturduğumuz evi satın almak mı yoksa kiracı olarak kalmak mı hesaplı bulabilirsiniz. Aylık kira bedeli X 12 ay x 17’i çarpın. Evin satın alma fiyatı bu orandan düşükse evi satın almak daha mantıklı olacaktır.
  • Faiz ve ekstra beklenmedik bir ödeme ile karşılaşmadığınız için faizsiz ev olarak kiracıya ev sahibi olmada büyük bir avantaj sağlıyor.
  • Kredisiz ev seçeneği olması ise kredi alamayanlar için diğer avantajlı bir seçenektir.
  • Düşük kira ödüyor olsanız bile insanın emaneten kullandığı bir ev her zaman tedirginlik uyandıracaktır. Çakacağınız çivinin bile size ait olması başka bir güven uyandıracaktır.

 Güne Katılır Gibi Sisteme Katılarak Ev Sahibi Olmak!

Peşinatsız ev satın alma sistemi mantığını kadınların gün toplantılarından alıyor. Almak istediğiniz evi beğendikten ve fiyatını belirttikten sonra 200 aya kadar taksit vadesini belirliyorsunuz. Bu katılacağınız grubun kişi sayısı demektir. Artık gerisi kurada sıranın size gelmesini beklemek. Böylece kendi evinizin sahibi olma mutluluğunu, huzurunu yaşayabilirsiniz. Ev almak bir hayal değil. Niyet hayali gerçek kılar.