Kirada oturanlar elbette ki kira öder gibi ev sahibi olmak isterler. Ama bu mümkün mü? Elbette kiracıya ev sahibi olma olanağı tanıyan fırsatlar var. Taksitle ev sahibi olmak, senetle ev sahibi olmak, hiç peşinatsız ev sahibi olmak, faizsiz ev sahibi olmak gibi yöntemlerden sizin için en uygun olanı değerlendirerek ev sahibi olabilirsiniz. Hem de uzun vadeli ve uygun taksitler ile.

Banka kredisi kullanarak veya kredisiz ev alabilirsiniz. Faiz ve banka işlemlerinden uzak kalmak istiyorsanız, firmaların düzenlediği konut projelerini değerlendirebilirsiniz. İnşaat firmaları kısa süreli taksitlendirmelerden faizsiz vade uygulamasına gidebiliyorlar. Hiç faiz ödemek istemiyorsanız yardımlaşma temeline dayalı kurulan firmaların projeleri ilginizi çekebilir.

Senetle Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Kira öder gibi senetle ev almak bu günlerde inşaat sektörünü harekete geçiren unsurlardan biri. Özellikle piyasada tanınmış, daha önceden başarılı projelere imza atmış olan firmaların kampanyalarını değerlendirmekte fayda var.

Birçok inşaat firması daha konut projelerinin yapımı tamamlanmadan senetle ev satışına başlar. Tamamlanmamış projelerden ev almak riskli olabilir. Bu yüzden firma hakkında tatmin edici bilgiye sahip olmakta yarar vardır. Bankalar ile sorunu olan ve kredi çekmekte güçlük yaşayanlar için senetle ev almak değerlendirilmesi gereken bir seçenek olabilir. Peşinatlı ve peşinatsız ev alma olanağı sunana bu kampanyalar ile taksitle ev alma, kira öder gibi taksitleri ödeme mümkün hale gelebilir.

Yardımlaşma Organizasyonları İle Ev Sahibi Olmak

Faizsiz ev sahibi olmanın en uygun koşullarını sunan bu firmalar belirli kurallar bağlamında katılımcılarını ev sahibi yapıyorlar. Yardımlaşma esasına dayalı olarak kurulan bu firmalar, noter huzurunda yapılan çekilişle bir dizin oluştururlar.  Her ay, sırayla bir katılımcının ev sahibi olmasını sağlayan bir organizasyon kurarlar. Bu oluşuma dâhil olmak için bir katılım bedeli ödemeniz gerekebilir. Eğer gruptan ayrılmak isterseniz bu bedeli geri alamazsınız. Ama yaptığınız aylık ödemeleri geri alabilirsiniz.

Bu gruplar, alacağınız evin bedeline göre, ödeme gücünüze göre oluşturulur. Buna göre de taksit miktarı belirlenir. Bu organizasyonlar ile istediğiniz yerden istediğiniz evi alabilirsiniz. İster ilk sırada olun ister son sırada olun herkes ev sahibi oluncaya kadar her ay taksit ödemeye devam edersiniz. İmece usulü ev almak da diyebiliriz buna.