Kira sorunu birçok insan için büyük bir sorun teşkil ediyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar, Ev sahibi olmak için birçok yöntem deniyor. Bunlardan en fazla rağbet gören bankaların uzun vadede ancak faizle olduğu için yüksek miktara gelen Taksitle ev alma olayıdır.

Bir diğeri olan inşaat firmalarının temelden ev satışı, Ev almak isteyenler için bir alternatif olarak sunuluyor. Ancak, riskli olarak görülen bu yöntem birçok kişi tarafından çok tercih edilmiyor. Farklı bir seçenek ise, Kiradan kurtulmak isteyenlerin bir araya geldiği ve her ay birini ev sahibi yapan İmece usulüdür.

Ev sahibi olmak için en iyi seçenek hangisidir?

Günümüzde ev almak ne kadar zor ve bazen hayal bile görünse de, bazen çıkan fırsatlar ve sunulan seçeneklerin kişiye uygun gelmesi sonucu, hayaller gerçek olabilir. Birçok kişi Kira öder gibi, kendisini zorlamadan ödeyebileceği bir ev arayışı içerisindedir.

Seçeneklerden biri olan bankaların hemen hemen hepsi, Taksitle ev alma talebinde bulunan müşterilerine uzun vadede ancak faizli konut kredisi seçeneği sunmaktadır. Ancak burada kişi önce evi bulup, belirli bir miktarı kendisi karşılar, kalan miktar üzerinden faizle kredi çeker. Dezavantajı peşinat olmakla birlikte, satın alınan eve hemen oturulması Kiradan kurtulmak isteyenler için bir avantajdır.

İnşaat firmaları Taksitle ev al kampanyası yaparak, temelden girerek ödemelere başlatmaktadır. Ancak Senetle ev satışı sunan bu sistem de inşaatın tamamlanmama ve senedin el değiştirmesi riski vardır. Burada vatandaş ev sahibi olayım derken dolandırılabilir. Ve maalesef ev alma hayal olarak kalır.

Kooperatif sistemiyle ev alınır mı?

Son yıllarda ev almak isteyen kişilerin bir araya gelerek kurdukları kooperatif usulü işleyen bir sitem epey revaçtadır. Peşinatı olmayan kişilere Peşinatsız ev avantajı sunan bu sistem, her ay bir kişiyi ev sahibi yapmayı amaçlar.Kredi çekemeyen ya da çekmek istemeyen ancak kiradan kurtulmak isteyen Kiracıya ev imkanı sunan bu sistem, bugün birçok kişinin tercihidir.

Ev sahibi olmak isteyen kişi bu sistemle Kredisiz ev sahibi olabilir. Ayrıca sistemde faiz olmadığı için kira öder gibi ve üstelik Faizsiz ev satın alabilir. Kiradan kurtulup Taksitle ev almak için sunulan alternatifler değerlendirilip en doğru kararı vermek gerekir.

katilimevim-sabit-reklam