İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaktadır. Temel ihtiyaçlar arasında yeme, içme, giyinme ve barınma bulunur. Ev almak çalışan ve yaşayan herkesin hayalidir. Konut sahibi olma hayali aslında hem barınma ihtiyacın karşılanması hem de yatırım amaçlıdır. Kira öder gibi almayı düşünen kişiler ne için almak istediklerini belirleyerek yola çıkmalıdır. Çünkü alıp satmayı düşünmek kısa süre içinde kar getirmez.

Konuta yapılan yatırım uzun vadeli yatırımdır. Bu yıl alınan konut önümüzdeki sene satılınca kar getirmez. Fakat konut fiyatı artışları düşününce 10 yıl sonra müthiş bir kazanç elde edilir. Kira öder gibi ev satın almak ne zaman karlı olur hesabı buna göre düşünülmelidir.

Satmak mı Kiralamak mı?

Uzun yıllar kirada oturan bir kişi ev sahibi olduğunda onu biraz zor satar. Şayet önüne daha iyi bir ve daha uygun fiyatlı konut çıktıysa daha iyisini almak veya yatırımı yükseltmek için satış düşünülebilir. Ülkemizde peşinatsız ev alma imkanlarını değerlendirerek ev sahibi olan kişiler genellikle bu evlerde oturmayı tercih etmektedir.

Şayet kendisi oturulmayacak ise kiraya vermek pek düşünülmez çünkü kiracıların meydana getirdiği hasarı onarmak için neredeyse alınan kira bedeli harcanır. Kira öder gibi ev satın almak ne zaman karlı olur şayet içinde eve zarar vermeyen dikkatli kiracınız varsa oldukça karlıdır. Ev kendi taksitini kendi öder. Ev sahibine ciddi bir yük kalmaz. Yıllar geçer ve kişi yükünü fazlaca hissetmeden ev yatırımını yapmış olur.

Aylık Kira Ödeme Derdine Son

Kira ödenir ödenir ama hiçbir bitmez. Yatırım olarak ele de bir şey geçmez. Bu durum kiracıları huzursuz eder. Çünkü her ay aylık gelirin büyük bir kısmı kira için ayrılmak sorundadır. Kefilsiz, faizsiz ev alma fırsatları sunan bazı kurumlar vardır. Bu kurumların fırsatları değerlendirilip ev alındığında kişi her ay yine aynı ödemeyi yapar. Fakat yıllar sonrasında kendi evinin sahibi olur.

Kira öder gibi ev satın almak ne zaman karlı olur diye düşünenler konut fiyatlarının devamlı yükseldiği toplumda devamlı karda’dır. Bu yıl ev almak için taksitleri ödemeye başladığınızı düşünün. Yıllar sonra aynı miktar taksiti ödüyor olacaksınız. Kirada oturuyor olsaydınız kira bedeliniz her yıl mutlaka artacaktı.