Özellikle maaşlı çalışanların geleceğe dair en büyük isteklerinin başında ev sahibi olmak vardır. Maddi birikimi olan kişiler daha rahat ev ödemesini yaparken maddi birikimi olmayanlar için peşinatsız ev seçenekleri vardır. Senetle alışveriş eski zamanlarda olan bir ödeme seçeneği olmasına rağmen, günümüzde ev alımlarında da senetle ev alma çok sık kullanılmaktadır. Her bütçeden her gelir grubundaki kişilerin kendi evlerinde kira ödemeden yaşamlarını sürdürmeleri için farklı finansman seçenekleri vardır.

Ev Alırken Finansman Desteği Nasıl Alırız

Maddi birikim olmayıp ev alıp kiradan kurtulmak isteyenler için bankalar, banka dışındaki finans kuruluşları ve konut projeleri yapan inşaat firmaları/müteahhitler finansman desteği sağlamaktadır. Faizsiz ev almak isteyenler banka dışındaki finansman kuruluşlarını tercih etmektedirler. Konut kredisine göre daha küçük taksitlerle ev almak isteyen kişilerin bir araya gelip taksitle ev al düşüncesiyle bir yardımlaşma grubu oluşturdukları sistem bu dönemde çok tercih edilmektedir.

Bu sistem ile birçok kişi ev sahibi olmuştur. Ömür boyu kirada oturmak yerine kiracıya ev sahibi olma fırsatı tanıyan bu sistemde, belirlenen süre sonunda gruptaki herkes ev sahibi olmaktadır. Grupta bulunan kişilerin kendi belirledikleri lokasyonda ev sahibi olabilmeleri bu şekilde taksitle ev alma seçeneğinin en büyük avantajıdır.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ev almaya karar verdikten sonra doğru eve doğru ödeme koşulları ile sahip olmak için birkaç konuya dikkat etmek de fayda vardır. Kira öder gibi ev satın almak isteyen kişi öncelikle kirada otururken ödediği kiranın ne kadar fazlasını ev aldığı takdirde ev taksiti olarak ödeyebilecek onu belirlemesi gerekir. Aylık ödeyeceği taksit tutarının yanında kaç ay bu tutarı ödeyebilecek onu da belirleyip daha sonra alacağı ev ile ilgili finansman desteğini nereden alacağına karar vermelidir.

Banka konut kredisi ile ya da kredisiz ev alma seçeneklerinden biriyle alınacak en önemli konu aylık ödeyeceğimiz taksit tutarı ve bu tutarı kaç ay ödeyebileceğimizi bütçemize göre belirlemektir. Aksi takdirde ödeme döneminin ortasında ödeme güçlüğü yaşandığı takdirde, finansman desteği aldığımız kuruma göre değişmekle birlikte, az ya da çok bir maddi kayıp yaşanabilir.