Sekiz yıl öncesinde kredisiz ev almak konusu olsaydı çoğunluk buna karşı çıkardı. Çünkü 2011 yılına kadar ev sahibi olmak isteyenlerin nerdeyse hepsi kredi alırdı. Konut kredisi çekmeden ev sahibi olabilir misiniz konusu son yıllarda gündem olmaya başlamıştır.  Kiradan kurtulmak için gerekli olan paranın %100’nü bankalar kredi olarak verirdi. Üstelik konut fiyatları ve faiz oranları düşük olduğundan kredi ile ev almak en makul seçenekti.

Şimdilerde ise bankalardan kiracıya ev almak için kredi olarak en fazla %80 verilmektedir. Evin fiyatının %80’nin verilmesi geriye kalan %20’sinin peşinat olarak talep edilmesi anlamına gelir. Yaşam şartlarının zorlaştığı günümüzde birikim yapmak ise ayrıca zordur.

Kredi Olmadan Ev Sahibi Olunabilir

Konut kredilerine olan talebin azalması diğer taksitle ev alma seçeneklerinin popüler olmasına neden oldu. Taksitle ev al mantığında çeşitli yöntemler vardır. Senetle ev alma kredisiz ve taksitle ev alma yöntemidir. Fakat senette konut kredisinden daha yüksek faiz olabileceği ve güvenilir kurumlardan alınmadığında maddi zarar yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Konut kredisi çekmeden kira öder gibi ev almak için bir başka seçenek ise toplu konut projelerinden ev almaktır. Devlet eliyle biraz şehir merkezinden uzak yapılan konutlar güzel bir seçenektir. Ayrıca inşaat firmalarının yaptıkları kampanyalarda da çok güzel avantajlar olabiliyor.

Kredisiz Faizsiz Peşinatsız Ev Almak

Konut kredilerine olan talebin azalmasında en büyük pay faize aittir. Alınan miktardan çok ama çok daha fazlasını geri ödemek istemeyenler faizsiz ev alma yöntemlerine başvurmaktadır. Ev almak için illa kredi olması gerekmiyor. Annelerin altın günü mantığı ile hizmet veren kurumlar peşinatsız ev seçeneği ile sistemine dahil olanlara finansal destek sağlamaktadır.

Ülkemizde aynı mantıkla işleyen Katılımevim ve daha birçok kurum vardır. Bu kurumlara dahil olanlar alacakları evin parasının dışında yalnızca katılım bedeli öderler. Katılım veya organizasyon bedelinin miktarı kurumdan kuruma değişir. Konut kredisi çekmeden ev sahibi olabilir misiniz konusunda sorulan sorulara evet cevabını veren firmalar ile siz de ev sahibi olabilirsiniz.