Bankacılık ve düzenleme kurulu kararınca belirlenmiş bir Konut kredisi peşinat oranı vardır. 2010 yılında resmi gazetede yayımlanıp 2011 yılında yeniden düzenlenen karara göre almak istediğiniz konutun %25 i kadar peşinatınız olmalı. Bankalar konut kredisi verirken konutun değerinin tamamı kadar kredi sunmamaktadır. Evin değeri belirlenerek alabileceğiniz kredi miktarı hesaplanmaktadır. Kredi alarak ev sahibi olmak için de belli bir birikmiş konut kredisi peşinatı olması gerekmektedir, çünkü konut kredisi hesaplama yapılırken bankadan sadece almak istediğiniz evin %75 i kadar kredi alabilmektesinizdir.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bankaya ev kredisi için başvurduğunuz zaman bankalar almak istediğiniz evin değerini ekspertizler tarafından belirlenir. Ekspertiz raporu istediğiniz evin inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksinimi, bina özelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık değerini saptar. Bu değerin %75 sadece banka tarafından ödenir.  Belirlenen fiyata konut kredi faizleri eklenerek ödeyeceğiniz miktara kara verilir. Bu sebeple ev almak istediğiniz zaman bankalardan evin çok büyük bir miktarı banka tarafından karşılanır, ama yine de elinizde birikmiş bir miktar konut kredisi peşinatı bulunması gerekmektedir.

Her Zaman Peşinatım Olmalı Mı?

Her zaman elinizde konut kredisi peşinatı olmayabilir. Bankaların ve özellikle Katılımevin bu konuda büyük fırsatları vardır. Ev almak istediğinizde peşinat istemeden konut kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Elinizde peşinat olmaması durumunda bu bankalardan peşinatsız kredi almayı tercih edebilirsiniz.

Katılımevim’in ise bu konuda diğer kurumlara göre çok daha büyük bir avantajı vardır. Faizsiz kredi verebilmektedir. Hem faizsiz hem de peşinatsız kredi imkanına sahip olduğu için bir tercih sebebidir.  Konut kredisine en uygun şekilde ulaşmak istediğinizde tercih etmeniz gereken yer elbette katılımevim olacaktır.

Her bankanın konut kredisi faiz oranlarını inceledikten sonra kendi kararınızı vererek istediğinizi tercih edebilirsiniz. Fakat bundan önce durumunuzu dikkatlice analiz edip öyle harekete geçmenizde fayda vardır. Örneğin, elinizde peşinat var mı, ne kadar miktar krediye ihtiyacınız var, ayda ödeyebileceğiniz miktar nedir gibi. Bankalar peşinatsız konut kredisi de vermektedir, ama elinizde konut kredisi peşinatı olduğunda cazip avantajlar sunulmaktadır.