463326627

Uzun yıllar kirada oturanlar, bankalardan emlak konut kredisi alarak ev sahibi olmaya çalışmaktadır. Her ay bütçenin önemli bir kısmını kira olarak ödenmesine rağmen elde maddi bir getirinin olmaması kiracıları zorlamaktadır. Bu durumda konut kredisi alıp, kendi evinde otururken kira bedelinin üzerine biraz daha ekleyip ev sahibi olmak oldukça mantıklı gelmektedir.

Hesaplamalar güzelce yapılır, düşük konut kredi faizleri olan bankadan kredi alınırsa ödemeler kolay olur. Kredi hesaplamalarında; faiz oranları, vade, dosya masrafları ve ek maliyetler eklenmelidir. Bütün maliyet kalemleri ilave edilmeden yapılan hesaplama eksik olacaktır. Kişi eksik hesaplamaya göre yola çıkarsa zorluklar yaşayabilir. Kredide vade artınca aylık ödeme miktarı azalır. Fakat faiz oranları artar.

Konut Kredisi En Fazla Kaç Ay olur?

Konut kredisi ile ev almak için evin krediye uygun olması şarttır. Konut kredisi en uygun olan bankalar evin krediye uygun olup olmadığını araştırırken müşteriden bazı belgeler talep eder. Bankaların krediye uygun evler için; kat mülkiyeti, iskanı, ipotek olmaması, evin %80’nin bitmiş olması gibi belgeler talep eder. Katılmevim ile ev alırken bu tür belgeler veya şartlar söz konusu değildir.

Eskiden bankalar daha kısa süreli ve yüksek konut faizleri ile kredi verirdi. Şimdilerde ise kredi faizleri yine yüksek fakat uzun vadelerle kredi verilmektedir. En uzun kredi vadesi 360 ay yani 30 yıldır. 30 yılda kredin geri ödemesi gerçekleştirilir. Genellikle 30 yılda yapılan aylık ödemeler sabittir. Fakat bazı bankalar hareketli ödemeler de sunabilmektedir.

Konut Kredisi Vadesi ve Aylık Ödemeye Etkisi

Bankadan konut kredisi almayı planlayanlar, almayı düşündükleri evin değerinin %20’sini peşin olarak hazırlamalıdır. Çünkü bankalar ekspertizin evle ilgili hazırladığı raporunda belirlediği değerin en fazla %80’nini kredi olarak vermektedir. Alınabilecek kredi tutarını; evin değeri, ev halkının toplam geliri ve kredibilite etkilemektedir. Geliri yüksek olanlar evin değerinin %80’nini geçmeyecek en yüksek krediyi alabilir.

Aylık ödeme miktarını ise vade sayısı belirler. Şunu unutmamak gerekir ki vade sayısı ne kadar fazla olursa konut kredisinin faizi o kadar yükselir. Aynı miktardaki krediyi 60 ay vade ile ödeme ile 360 ay vadeyle ödeme arasında ciddi farklılık olacaktır. Ev kredisi almadan önce vade hesaplamasını iyi yapmak gerekir.