Her ay ödendiği halde maddi bir yatırıma dönüşmeyen kiradan kurtulmak isteyenler bankalardan konut kredisi alarak ev sahibi olmak istemektedir. Kanunlara göre bankalar konut ekspertizinin belirlediği fiyatın en fazla %80’nini kredi olarak verebilmektedir. Kişinin kredi almaya karar vermeden evvel almayı düşündüğü evin fiyatının %20’sini biriktirmiş olmalıdır. Bankaya %20’si peşinat olarak verilerek kredi talebinde bulunulabilir.

Peşinatı olmayanlar konut kredisi alamazlar. Fakat günümüzde bazı bankalar kişinin gelirinin yeterli olması durumunda ihtiyaç kredisi kullandırarak peşinat sorununu çözmektedir. İpotekli veya ipoteksiz olarak verilen ihtiyaç kredileri en fazla 48 ay vade ile verilmektedir. Peşinatı olmayanlar, konut kredisi hesaplama kalemlerine alacakları ihtiyaç kredisini de dahil etmelidirler. Çünkü 48 ay boyunca bu kredinin ödemesi de aile gelirini etkileyecektir.

Hane Halkının Gelirinin Konut Kredisine Etkisi

Konut kredileri hesaplamalarında diğer kredilerden farklı olan bir durum söz konusudur. En uygun konut kredisi arayışında olanlar hesaplama yaptırırken, hane halkının gelirini hesaba katmayı unutmamalıdır. Diğer kredilerde hane halkının geliri dikkate alınmaz. Fakat konut kredisinde ailede bulunan ve geliri olan herkesin maaşı hesaba katılır. Hane halkının gelirinin katılması çekilecek kredi miktarını yükselttiğinden dolayı önemlidir.

Hane halkının hesaba katılmasında şöyle bir sorun yaşanabilir. Hesaba katılan hane halkından birinin kredi notu düşükse başvurunun olumsuz olması ihtimali vardır. Bankalar konut kredisi faiz oranları ve diğer hususları dikkate alarak yaptıkları hesaplamadaki aylık geri ödemede, müşterinin aylık gelirinin en fazla yarısını kabul eder. Yani ailenin 5 bin TL geliri varsa ödenecek aylık taksit tutarı 2500 TL’den fazla olamaz.

Ek Gelir ve Konut Kredisi Hesaplamaları

Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notu düşük olanların konut kredisi faizleri araştırması mantıklı değildir. Bankalar, müşteriden ödemeyi alamama ihtimaline karşı evi teminat olarak alırlar. Fakat yine de kredi notu düşük olanlara kredi vermezler. Kredi notu düşük olanlar kredisiz, faizsiz, peşinatsız ev sahibi olma imkanı veren Katılımevim’in fırsatlarını değerlendirebilir.

Kredi başvurusunda bulunurken ek geliri olanlar bunu bildirmeyi unutmamalıdır. Yıl içerisinde belli miktarda ek geliri olanların ödeme planları yapılırken ek gelir de eklenir. Ek gelirin hesaplamalara katılması için belgelendirilmesi gerekir. Konut kredisi en uygun hesaplamalarında ek gelir etkili olacaktır.

katilimevim-sabit-reklam