Ülkemizde emlak piyasasının canlı tutulması için ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda inşaat sektörü çok fazla gelişmemiştir. Günümüzde ise inşaat sektörü gelişti ve çok güzel evler yapılmaya başladı. Yapılan evlerin fiyatları ise çok fazla arttı. Artan konut fiyatlarına yükselen konut kredisi faizleri de eklenince insanların ev alma hayalleri başla baharlara kaldı.

Bu durum taksitle ev almak isteğinde olanları üzdüğü kadar inşaat firmalarını da zorladı. Müşterilerinin Kredisiz ev alma isteğine yardımcı olmak isteyen inşaat firmaları peşinat almama, vade farklarını uzatmak gibi bazı kolaylıklar yaptı. Ayrıca devlet gerekli şartları yerine getirenlere 15 veya 20 bin kadar destek vermesi de kişilere büyük avantajlar sağlamaktadır.

Toplu Konut ve Kooperatifler

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı özellikle dar gelirli vatandaşlarına kredisiz ev alma işleminde kolaylık sağlamak için toplu konutlar yaparak satmaktadır. Vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmasına yardımcı olan sistemde şartlar ve konut sınırı herkesin bu fırsattan yararlanmasını engellemektedir. Bir dönem yüksek gelirli vatandaşlar için de konut yapılmıştı.

Toplu konut sisteminde, sistemin inşa ettiği belli yerdeki konutlardan sadece alım yapılabiliyor. Farklı bir yerden alınamaması da bir engel teşkil etmektedir. Peşinatsız ev için farklı bir seçenek de kooperatiflerdir. Aylık ev sahibi olmak isteyen kişilerden alınan taksitlerle konutların yapımına devam edilir. Taksitlerin aksaması konutların aksaması hatta durmasına neden olmaktadır. Konutların ne zaman teslim edileceğinin belirsiz olması kooperatiflerin en büyük çıkmazıdır.

Peşinatsız Ev Kredisi Var mıdır?

Evle ilgili kredi denilince ilk akla gelen bankaların verdiği konut kredileridir. Bankaların konut kredi sisteminde;

  • Alınacak evin en fazla yüzde sekseni ödenir. Yani evi alabilmek için yüzde 20’lik kısmı peşin olarak hazırlanmalıdır.
  • Konut kredilerinde faiz işletilir.
  • Ödemeler taksitle yapılır.
  • Vade arttıkça geri ödenen miktar artar.

Konut kredilerindeki geri ödenen miktarların artması müşterileri kredisiz ev alma sistemlerine yönlendirdi. Çok fazla olmasa da bazı inşaat firmaları bankaların bazı şubeleriyle peşinatsız ev kredisi konusunda anlaşma sağlayabiliyor. Yapılan bu anlaşma, inşaatçıların kendi karlarının bir kısmından vazgeçmesi ile mümkün olmaktadır. Kar payı ile hizmet veren finans kurumlarından da peşinat ödemeden ev alınabilmektedir.