Ülkemizde ev sahibi olup kiradan kurtulmak isteyenlerin en fazla rağbet ettikleri yöntem bir dönemler bankalardan konut kredisi almaktı. Fakat faizlerin yükselmesi insanları krediden uzaklaştırdı. İslam dinin de faizi yasaklamış olması kredisiz ev alma seçenekleri öne çıkmaya başladı. Katılım bankaları, bankalar gibi konut kredisi vermektedir. Ancak katılım bankalarının verdiği kredide faiz yoktur.

Katılım bankaları kar payı ile işlem yapmaktadır. Faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için katılım bankaları güzel bir alternatiftir. Katılım bankaları alınacak evin ortalama %25’ni peşinat olarak talep etmektedir. Evi satıcıdan alan katılım bankası üzerine kar payını koyarak müşterisine taksitle satar. İşlemler için evin tapusu ve iskanının olması, nüfus cüzdanı ve geliri gösteren belgenin olması gerekir.

İmece ve Yardımlaşma Kurumları

Son dönemlerde imece ve yardımlaşma usulü ile çalışan kurumlardan kiracı ev sahibi olmak için peşinatsız, faizsiz hizmet alabilir. İmece usulü ile çalışan sisteme dahil olabilmek için kişinin öncelikle alacağı evin maliyetini belirlemesi gerekir. Evin maliyetini belirledikten sonra kaç ayda ödeyebileceğini belirlemesi lazımdır. Belirlediği vadeye göre gruba dahil olur. 120 ayda ödemeyi düşünüyorsa 120 kişilik gruba girer.

120 kişilik gruptaki herkes alacağı evin maliyetine göre aylık ödemeler yapar. Noter huzurunda her ay çekilen kura neticesinde çıkan kişiye toplamda ödeyeceği miktar verilerek ev sahibi olması sağlanır. Kurada çıkan kişi taksitleri ve gruptaki herkes ev sahibi oluncaya kadar ödemeye devam eder. Taksitle araba almanın da mümkün olduğu bu sistem annelerin altın günü mantığı ile eştir.

Banka Kredileri ve Faizsiz Ev Sistemi Kıyaslaması

Banka kredisi ile yardımlaşma usulü ile çalışan kurumların kıyaslaması:

  • Bankalar konut kredisi alacak müşterilerinden peşinat temin ederler. Faizsiz ve peşinatsız ev almanın mümkün olduğu imece usulünde ise sadece organizasyon ücreti alınır. Bankalar teminat olarak evin yüzde 20 ila 30’unu peşinat olarak talep edeler. Faizsiz kurumlar ise organizasyon ücreti olarak en fazla yüzde 12 alırlar.
  • Aylarca ödeme yaptığı halde sistemden çıkmak isteyenler ödedikleri taksitleri geri alırlar. Sadece organizasyon ücretini geri alamazlar. Senetle ev almak gibi yöntemlerde ödenen taksitleri geri almak oldukça zorlayıcıdır.
  • Banka kredisinde kişi hemen evini alıp yerleşir. Fakat yardımlaşma usulünde ise belki ilk ay belki son ay eve sahip olunur. Bu sistemin belki tek dezavantajı budur. Fakat kredi faizleri ile ödenen fazla miktar düşünüldüğünde aradaki farkın çok ciddi olmadığı görülecektir.