Ülkemizde hala daha köyden kente göçler yaşanmaktadır. İnşaat sektörünün ilerlemiş olmasına rağmen konutlara gösterilen talebin artması fiyatların artmasına neden olmuştur. Büyükşehirler en uygun konut fiyatları 300 binden başlamaktadır. Milyonlarla ifade edilecek kadar yüksek miktarların olması taksitle ev almak durumlarını imkansızlaştırmaktadır. Konutların metrekaresi ortalama 1500 ile 2 bin arasında değişmektedir. Bankadan alınacak krediyle ev sahibi olmak istendiğinde dairenin metrekaresi olduğundan daha pahalıya mal olacağından çoğunluk tarafından tercih edilmemektedir. Emekli, işçi, dar gelirli olanlar aylık belli bir miktar maaş aldığından bu kadar yüksek ücret ödeyemezler. Bankalardan alınan faizli konut kredisi yerine finans kurumlarından alınan krediler nispeten daha uygun olacağından ödemesi biraz daha kolaydır.

Kira Öder Gibi Ev Almak Mümkün mü?

Ömür boyu kirada yaşamak çok zor ve masraflıdır. Her ay yüksek meblağlarda kira ödenir fakat ev sahibi olmak için bir adım atılmamış olur.  Kira öder gibi taksit ödeyerek ev sahibi olmak artık mümkün olmaktadır. Dayanışma ve yardımlaşma mantığı ile çalışan kurumlardan taksitle ev almak, bütçe planlaması müşteri tarafından yapıldığından dolayı son derece mantıklıdır. Büyükşehirde kirada oturanlar ortalama 1500 lira civarında kira ödemektedir. Kira üzerine her ay yapılacak tasarrufla biraz daha eklendiğinde ev almak mümkün olmaktadır. Kişiler kendi evlerinin konforunu yaşarken kira ödeme gibi evlerinin taksitlerini zorlanmadan ödeyerek ev sahibi olmaktadır. Ayrıca bu sistem peşinatsız ev sahibi olma fırsatını da sunmaktadır. Bankadan konut kredi alabilmek için belli bir birikime sahip olmak gerekir Oysaki imece usulü çalışan sistemlerde peşinatsız ev alınabiliyor.

Taksitle Ev Sahibi Olmanın Şartları

Bankadan alınan faizli konut kredilerinde de, finans kurumlarından alınan kredilerde de ödeme taksitle yapılır. Fakat bankadan alınan miktarlar geri ödenirken çok yükselir. Taksitle ev almak isterken daha fazla ödeme yapmak istemeyenler belli başlı kuralları olan diğer seçenekleri değerlendirmek isterler. Uygun fiyatla ev sahibi olma ancak faizsi ve taksitli bu kurumlarla mümkündür. Sistemden taksitle ev almanın şartları:

  • Düzenli gelirin olması
  • Bankacılık işlemlerinde icra yoluyla 2 kez karşılaşmamış olması
  • Aylık taksitlerin ödenebilecek miktarda belirlenmesi
  • Evini ilk aylarda almak zorunda olanların biraz fazla taksit ödemesi
  • Sözleşme şartlarında belirtilen kura şartlarına itiraz etmemek
  • Son aylar için sıra bekleyenlerin daha az ödemesi
  • Çekilişe göre ev sahibi olmak
  • Kura ile sıra kendine gelip ev sahibi olanlar taksitleri bitinceye kadar ödemeye devam etmelidir.

 

katilimevim-sabit-reklam