Günümüzde ev ve araba almak için sık sık kredilere başvurulmaktadır. Bankaların çeşitli faiz oranlarıyla müşterilere sunduğu kredi türleri bulunmaktadır. Bu tür kredileri kullanan ve ev veya araba alan kişiler, ödemelerde zorluk yaşayabilmektedir. Taşıt kredisi kullanarak araba alan ve kredi borcunu ödemekte zorluk yaşayan kişiler, taşıt kredisi borcunun ödenmemesi durumunda neler olacağı konusunda araştırmalar yapmaktadır.

Taşıt kredisi kullanıp geri ödeyemeyen kişilerin başına gelebilecek çeşitli olaylar bulunmaktadır. Bankaların bu konuda uygulamakta olduğu yönetmelikler bulunmaktadır. Kredi taksitlerini iki kere üst üste ödemeyen kredi borçlusuna son bir hak olarak 30 gün daha verilmektedir. 30 gün içerisinde de araç kredisi borcunu ödemeyen kişiler, yüksek oranda faiz ödemek zorunda kalabilmektedir. Bankalara bu konuda yüzde 30 oranında faiz uygulama hakkı tanınmıştır.

Taşıt Kredisi Borçlarında Uygulanan Yaptırımlar

Kredi borçlarının ödenmemesi durumunda, gecikme faizi uygulanması ile iyice artan kredi borçları vatandaşlara zor zamanlar yaşatmaktadır. Gecikme faizi uygulanması ile birlikte bankalarla anlaşma sağlama yolları değerlendirilmelidir. Banka ile yapılacak yapılandırma anlaşması ile borçların daha düzenli ve kolay bir şekilde ödenmesi mümkün olabilmektedir. Banka ile anlaşma yoluna gecikme faizi uygulanmadan önce gidilmesi daha doğru olacaktır. Aksi durumda araç kredisi hesaplama işlemlerinde kredi notu düşecektir.

Eğer taşıt kredisi yeni bir araç için alınmışsa, bankalar kredi ödemesi sonuna kadar araçları rehin durumda tutmaktadır. Kredinin zamanında ödenmemesi durumunda bankaların araçları icra etme hakkı bulunmaktadır. Kefillerinde borçlu olacağı kredi ödenmeme durumlarında bankaların kefile ve icraya gitme hakkı bulunmaktadır. Kredi borcu ödenmemesi durumlarında uygulanan tutumlar ve cezai yaptırımlar bankalara göre farklılık göstermektedir.

Taşıt Kredisi ve İpotekli Araçlar

Bankaların sunduğu taşıt kredisi ile araç alan kişiler, uzun yıllar boyunca taksit ödemek zorunda kalabilmektedir. Bu ödeme planı boyunca bankalar, araçları ipotek ettirme hakkına sahiptir. Güvence olarak kullanılan ipotek, borcun geri ödenmeme durumunda kullanılabilmektedir. Taşıt kredisini zamanında ödemeyen kişilerin araçları bankalar tarafından geri alınabilmektedir. Taşıt kredisi alacak kişilerin geri ödemede zorluk yaşamaması için taşıt kredisi hesaplama aracı kullanarak kredi başvurusunda bulunması faydalı olacaktır.