Son yıllarda araç sahibi olmak isteyen pek çok kişi taşıt kredisi çekmektedir. Arabalar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasının yanında temel bir ihtiyaca dönüşmüştür. Ancak araç fiyatlarının yüksek olmasından dolayı birikim ile satın almak mümkün olmamaktadır.

Kredi çekerken de dikkat edilmesi gereken nokta ise araç kredisi faiz oranı olmaktadır. Bütün kredi sistemlerinde faiz sistemi işlemektedir. Bu oran bazen düşük iken bazen de yüksek olmaktadır. Faiz oranı arttıkça toplam kredi maliyeti artmakta ve ödeme planının şekillenmesinde çok etkili olmaktadır.  Faiz oranı ne kadar düşük ise ana kredinin üzerine az miktarda bir faiz farkı eklenmektedir.

Faiz Oranı Taşıt Kredisi Hesaplamalarını Nasıl Etkiler?

Bir araba almaya karar verdiğinizi düşünelim. Aracın değeri 50000 TL olsun. Vade süresinin de 48 ay olarak belirlediniz. Bir kredide faiz oranı %0,97dir. Toplam kredi maliyeti 65794,96 TL olmaktadır. Başka bir kredide ise faiz oranı %0,92’dir.  64944,42 TL’de toplam kredi maliyeti olarak hesaplanmaktadır. Aslında faiz oranları birbirine çok yakındır. Daha düşük faizli krediyi tercih ederseniz 850,54 TL daha az ödeme yapacaksınız. Bu oranların daha da yüksek ve düşük olması da her şeyi değiştirmektedir. En uygun araç kredisi faiz oranının düşük olduğu kredidir.

Çeşitli faiz oranları ve vade sürelerini de değiştirerek taşıt kredisi hesaplama aracı ile toplam maliyetleri görebilirsiniz. Bütün şartları da göz önünde bulundurarak sizin için en uygun krediyi bulabilirsiniz.

İkinci El Araç Kredisinde Faiz Oranları

Sıfır kilometre bir araç ile ikinci el araç için farklı krediler çekilmektedir. İkinci el araçlar için kredi başvurularında sıfır kilometre bir araca göre daha farklı faiz oranları görülmektedir. Ayrıca kredinin çıkabilmesi içinde bankanın belirlediği yaş sınırının üzerinde de olmamalıdır. Kısacası ikinci el bir araç satın almak biraz daha maliyetli olmaktadır.

Aracın değerinin tamamı kadar kredi çekilememektedir. Kasko değeri eğer 100000 TL ve altında ise %70 ve 100000 TL’nin üzerinde yarısına kadar kredi çekilebilmektedir.  Başka bir seçenek ise Katılımevim kampanyaları ile de arabanın değeri kadar da destek vermektedirler.