Araba almak hemen herkesin istekleri arasında yer almaktadır. Çünkü zaman ve mesafeler arabayı lüks bir ihtiyaçtan çıkarıp zorunlu bir ihtiyaç haline getirmektedir. Yaşam şartları değerlendirildiği zaman orta halli bir araç sahibi olmak için yıllarca birikim yapmak gerekmektedir. Birikim yaparken de maalesef paranın değer yitirmesi nedeni ile araba sahibi olmak çok güçleşmektedir.

Hemen araba sahibi olabilmek için ise bankalar uygun şartlar ile araç kredisi vermektedir. Bankların istediği evrakları hazırlayarak istediğiniz araç için rahatlıkla kredi temin edebilmektesiniz. Bu sayede uzun zaman beklemenize gerek kalmadan birkaç gün içinde arabanızın keyfini sürmeye başlamanız mümkün olmaktadır. Bütçenize göre uygun taksitlendirmeler ile hemen hayallerinize kavuşmanız mümkün olmaktadır.

Taşıt Kredisi Detayları

Araba almak için taşıt kredisi kullanmak istediğiniz zaman ilk olarak en uygun araç kredisi veren bankayı tespit etmelisiniz. Bunun için ilk olarak uzun zamandır çalışmakta olduğunuz banka kredi oranlarını öğrenmelisiniz. Bankalar kendi müşterilerine özel indirimler, vade seçenekleri veya farklı taksitlendirmeler yapabilmektedir. Mesela maksimum 48 olan taşıt kredisi vadesini 60 aya uzatabilmektedir.

Diğer seçenekleriniz ise farklı bankaların size sundukları alternatiflerdir. Bankaların internet siteleri üzerinden kolaylıkla birkaç adımda araç kredisi hesaplama yapabilmektesiniz. Ülkemizde hizmet veren bankalarda taşıt kredileri için 1,05 ila 1,15 aralığında faiz oranları bulunmaktadır. Genel olarak 48 ay vade en uzun seçenek olarak sunulmaktadır. Kendi bankanız dışında bir tercihte bulunacak iseniz başvurunuz sırasında düzenlemeniz gereken bazı evraklar bulunmaktadır.

Evraklarınız ile başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz zaman aynı gün içerisinde veya birkaç gün içerisinde banka gerekli değerlendirmeleri yaparak olumlu veya olumsuz sonucu bildirmektedir.

Taşıt Kredisi Dosya Masrafı

Sıfır veya 2. el taşıt kredisi kullanmak istediğiniz zaman bankalar almak istediğiniz aracın %60 ila % 80’i aralığındaki tutarın kredilendirmesini gerçekleştirmektedir. Ayrıca ekstra ödemeniz gereken bazı masraflar bulunmaktadır. Dosya masrafı, hayat sigortası, kasko gibi. Taşıt kredisi için bankalar genellikle kredi verdikleri miktar üzerinden 0,005 tutarında dosya masrafı talep etmektedir. 60 bin liralık kredi kullanımı için yaklaşık olarak 300 lira civarında dosya masrafı alınmaktadır.

Eğer elinizde hiç birikim olmadan taşıt kredisi kullanacak iseniz tercihiniz kendi bankanız olmalıdır. Çünkü kalan kısım için bankanız size ekstra olarak ihtiyaç kredisi sağlayarak kalan miktarı da temin etme konusunda kolaylık sunmaktadır.