İstediğiniz taşıtı almak için kredi çekmek hepimizin aklına ilk gelen çözümdür. Araç kredisi bizim için bir kolaylık olsa da kredi alırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli durumlar vardır. Öncelikle sıfır mı yoksa 2. El mi araç almak istediğinize karar vermelisiniz.

Öncelikle bütçenizi düzgünce planladıktan sonra taşıt kredisi başvurusu yapmalısınız, aksi halde uzun sürede sıkıntıya düşebilirsiniz. Maaşınızı aldığınız ya da uzun süreli kartını kullandığınız bir bankanız varsa onunla öncelikli olarak görüşerek kredi imkanlarını öğrenebilirsiniz çünkü bu durum size avantaj sağlayabilir. Ardından her bankanın kendi ödeme planı ve faiz belirlediğini aklınızdan çıkartmadan başka bankaların araç kredisi faiz oranlarına bakabilirsiniz. Uygun gördüğünüz krediyi çekerken sözleşmenin altına hemen imza atmamalısınız, sözleşmedeki her maddeyi detaylıca okumalısınız. Kredi alırken kabul ettiğini dosya masrafı, ipotek masrafı gibi ek masrafları da dikkatlice inceleyerek kredi çekmelisiniz. Uzun süreli krediler aylık olarak sizin için daha avantajlı gibi görülse de kısa süreli vade ile karşılaştırma yapmalısınız. Bankanızla bireysel olarak görüşüp kendinize özel bir ödeme planı yapıp yapamayacağınızı sorabilirsiniz.

2 El Araç Kredisi

Sıfır aracınız için değil de ikinci el araç kredisi almanız durumunda dikkat etmeniz gereken bir kaç ek durumla daha karşılaşacaksınızdır. 2. El araç kredisi çekerken aracın kasko değerinden fiyat biçildiği için bankalar kendi anlaşmalı kasko şirketlerine yönlendirebilir. Bu durumda diğer kasko şirketlerinden de bilgi almak sizin yararınıza olacaktır. Bazı bankalar aracınıza kasko yaptırmayı zorunlu tutabilir, aklınızda olsun alacağınızın araç için kasko yaptırmanız yasal olarak zorunlu kılınmamıştır.

En Uygun Araç Kredisi

Her bankayı araştırdıktan sonra en uygun araç kredisini bulmak için bakmanız gereken bir yer daha olacak. Katılımevim hizmeti size faizsiz olarak araç alabilme imkanı sunmaktadır. Bankaların kredi olanaklarını gözden geçirdikten sonra faizsiz olarak alabileceğiniz kredi koşullarını da gözden geçirerek bütçeniz için en doğru kararı verebilirsiniz. Her bankayı ayrı ayrı gezmeden taşıt kredisi hesaplama aracı kullanarak kredinizi hesaplayabilir ardından faizsiz kredinizi de düşünerek karar verebilirsiniz.