Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ülkemizde faaliyet gösterdiği 1984 yılından itibaren maddi durumları yetersiz durumda olan ailelerin ev sahibi olması için çalışmalar yapmaktadır. TOKİ sadece konut inşa etmemektedir; bunun yanında stadyum, yurt, hastane, ticaret merkezleri, kütüphane ve okul gibi yapıların inşa edilmesinde de aktif rol oynamaktadır.

TOKİ’nin yapmış olduğu konutlardan faydalanarak ev sahibi olmak isteyen birçok insan bulunmaktadır. TOKİ tarafından belirlenen bazı şartlar mevcuttur ve bu şartları sağlayan kişiler TOKİ evleri için başvuru yapabilirler. Başvuruyu yapan kişiler daha sonrasında ise kura sistemine dahil edilir. Sonuçlar kura ile açıklanmaktadır ve ev sahibi olacak kişiler belirlenmektedir.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

Düşük gelirli ailelerin ev sahibi olmasını hedefleyen TOKİ; TOKİ evlerine başvurabilmek için bazı şartlar belirlemektedir. Bu başvuru koşulları şu şekildedir:

  • Başvuru yapacak kişinin T.C vatandaşı olması
  • Başvuru yapacak kişinin 25 yaşında veya üzerinde olması
  • Başvuru yapacak kişinin TOKİ’den faydalanmamış olması
  • Başvuru yapacak kişinin kendi üzerinde, eşi üzerinde veya velayetini bulundurduğu çocukta herhangi bir tapu kaydı bulunmaması
  • Başvuru yapacak kişinin hanesinde bulunanların aylık gelirinin 4500 üzerinde olmaması

Bu şartlara sahip vatandaşlar 4 ayrı kategoride değerlendirilmektedir.

  • Şehit aileleri, dul ve yetimler (1. Kategori)
  • % 40 engelli vatandaşlar (2. Kategori)
  • Emekli vatandaşlar (3. Kategori)
  • Diğer vatandaşlar (4. Kategori)

Olarak 4 ayrı kategoride değerlendirilmektedir.

Bu şartları sağlayan kişiler TOKİ çekiliş sistemine dahil edilir.

TOKİ Başvuru Sonuçları

TOKİ kura işleminin yapılacağı tarih geldiği an TOKİ sonuçları noter eşliğinde ve canlı yayında açıklanır. Kura işlemi tamamlandıktan sonra birçok aile ev sahibi olma mutluluğunu yaşamaktadır. TOKİ sonuçlarını net bir şekilde öğrenmek istiyorsanız; kurumun projelerinin detaylarına ayrıntılı bir şekilde bakmalısınız. Bununla birlikte başvuru yaptığınız sırada sonuçların ne zaman açıklanacağına dair bilgi talep ettiğinizde de isabetli bir şekilde yanıt almanız mümkün olacaktır. Yine TOKİ sonuçlarının genellikle halka açık bir şekilde yapıldığını söylemek de mümkün olmaktadır.