TOKİ projelerine başvurmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şarttır. Şehit aileleri, dul ve yetimler ile harp ve vazife malulleri olanların projeye başvurmak için bulundukları yerde 3 yıl ikamet etmeleri gerekir. Normal vatandaşların 1 yıllık ikamet süreleri yeterli olur. Daha önce TOKİ projelerinden ev sahibi olmamış olması gerekir. Ayrıca daha önce hiç toplu Konut kredisini de kullanmamış olmak gereklidir.

Kendi adına veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler adına tapulu malının olmaması gerekir. Eşi ölen kadınlarda herhangi bir yaş şartı aranmamakla birlikte, normal başvurularda 25 yaşını doldurmuş olmak gerekir.  TOKİ başvuru şartlarını karşılayan vatandaşlar için uygun maliyetli bir şekilde konut sahibi olabilmenin imkanı bulunmaktadır. Bununla birlikte farklı bütçelere uygun bir şekilde TOKİ kurumunun konutlar yaptığı da bilinmektedir.

TOKİ Evlerine Başvurma Koşulları Nelerdir?

Oturulan evin gelirinin en fazla 5000 TL olması gerekir. İstanbul’da yaşayanlar için bu sınır 6.000 lira olmalıdır. Her evden sadece tek başvuru kabul edilebilir. Ayrıca şehit aileleri, %40 engelli, emekli ve diğer adaylar için başvurular 4 kategoride değerlendirilir. TOKİ evleri başvurusu için kimlik fotokopisi, emekliler için emekli belgesi, engelliler için engelli raporu almak yeterli olur. TOKİ’nin engellilere yapılan konutlardan konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılır. Emeklilere %25 kontenjan hakkı verilir. TOKİ başvuru sözleşmesi imzalarken diğer belgeleri vermek gerekir.

Taksitli ve Peşin İmkanlarla TOKİ Projeleri

TOKİ tarafından ilan edilen tarihlerde çıkan konut projeleri için peşinat yatırarak sözleşme imzalanır. Konutlar %10 peşin 240 ay sabit vadeli olarak satışa sunulur. Taksit başlangıç tarihi TOKİ kura sonucunda konut teslimlerinin takip eden aydan itibaren başlar. Alt gelir grubu projelerinden konut almak isteyenler borçları bitene kadar konutlarını devredemezler. Eğer yanlış beyanda bulunan kişi olursa TOKİ çekiliş sözleşmesini iptal eder. Ödenen peşinat ve taksit düşünerek paraları geri ödenir. TOKİ’nin sitesinde ilan edilen sonuçlar her için farklı özellikler içerir. TOKİ sonuçları, başvuru koşulları ve güncel konut projeleri kendi resmi sayfasında yer alır.