Toki tarafından öncelikle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması amaçlanarak ülkenin birçok yerinde konut projeleri yürütülmektedir. Bu projeler aracılığıyla Toki evleri içinden ev sahibi olmak isteyenler sabırsızlıkla Toki projelerinin açıklanmasını ve başvuruların başlamasını beklemektedir. Toki başvuru işlemleri için projenin yürütüleceği il ve ilçelerdeki belediye, kaymakamlık ve valiliklerle Toki arasındaki işbirliğiyle bu kurumlara müracaat edilebilmektedir. Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri de müracaatlarda yetkili kurumlardır.

Toki’nin başvuru sahiplerinde aradığı niteliklere haiz olanlar bu kurumlardan başvuru tarihleri içerisinde müracaatlarını gerçekleştirebilmektedir. TOKİ kendine has geliştirmiş olduğu kampanyalar sayesinde uygun koşullarda konut edindirebilen bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum TOKİ aracılığıyla ev sahibi olmak isteyenlerin sayısının her geçen gün artış göstermesini de mümkün kılmaktadır. Tabi ki TOKİ aracılığıyla ev sahibi olabilmenin de bazı kuralları bulunmaktadır.

Toki Başvuru Evrakları

Toki projelerine başvuracak adayların başvuru tarihleri içerisinde gerekli belgelerle başvurusunu tamamlaması gerekmektedir. Bunlar:

  • C. Kimlik Belgesi ve fotokopisi, aile toplum kağıdı
  • Son 1 yıldır il ve ilçe sınırlarında oturduğunu belgeler nitelikte Yerleşim yeri belgesi
  • Başvuru sahibinin kendi adına ve ikamet adresinde geçerli son 3 ay içindeki doğalgaz, elektrik, su veya telefon faturası ve fotokopisi
  • Hane halkı aylık toplam gelir tutarının 4500TL’yi geçmediğini belgeler nitelikte gelir belgesi
  • Başvuru bedelinin yatırıldığını gösterir nitelikte banka dekontu

Başvuru evrakları ile başvurusunu tamamlayan adaylar Toki web sitesinden ilan edilecek olan toki kura tarihinde çekilişe katılarak hak sahibi olup olamayacaklarını öğrenebileceklerdir.

Toki Sonuçları ve Duyurulması

Toki tarafından başvuru sürecinin tamamlanması ile birlikte Toki çekiliş listeleri belirlenmekte ve çekiliş yapılarak hak sahipleri belirlenmektedir. Toki sonuçları ile ev sahibi olmaya hak kazananların listeleri kurumun web sitesinden de ilan edilmektedir. Listelerde isimleri bulunanlarla ödeme planları oluşturularak sözleşmeler imzalanmaktadır. 15-20 yıla kadar uzanan vadelerle ve düşük peşinatlarla ev sahibi olmaya hak kazanan adayların bu evlerde oturma zorunluluğu ve kiraya vermelerinin mümkün olmadığını bilmeleri faydalı olacaktır. Aksinin tespiti halinde sözleşmeler Toki tarafından feshedilmektedir.