TOKİ kira öder gibi taksitlerle ev sahibi yapmaya devam ediyor. Orta ve alt gelir grubunu hedefleyen TOKİ evleri ile 15 – 20 yıllık vadelerle ev alınabiliyor. TOKİ başvuru şartlarına uyan herkes projeye katılarak ev sahibi olabilir. TOKİ çekilişleri noter huzurunda yapılıyor. TOKİ kura uygulaması ile belirlenen tarihte çekilmesinden sonra sonuçlar açıklanıyor. TOKİ sonuçlarının ardından kalan işlemlere devam edilerek evler teslim ediliyor.

Günümüz itibariyle TOKİ çok geniş kapsamlı olarak konut edindirmek noktasında başarılı çalışmalara imzasını atıyor. Bu durum TOKİ kurumunun ülkemizde etkili bir şekilde rağbet görmesini de mümkün oluyor. TOKİ başvuruları söz konusu olduğunda bu başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı konusu da önem kazanan bir husus olarak karşımıza çıkıyor.

TOKİ Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

TOKİ başvuruları evin bulunduğu il ve ilçedeki Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri üzerinden yapılır. Satış Sözleşmesi imzalanarak başvuru için gerekli işlemler yerine getirilir. Başvuru bedeli talep edilir. Başvuru bedelinden banka komisyonu kesilir. Evi alan vatandaşların 14 gün içinde cezasız cayma hakkı vardır. Borç tutarı ve aylık taksitleri her yılın Ocak ve Temmuz ayında maaş artışına göre zamlanarak tekrar belirlenir.

TOKİ Başvurusu İçin Aranan Şartlar ve TOKİ Sonuçları

TOKİ evleri için başvuracak ve ev alacak kişilerin ikamet ettikleri yerin nüfusuna 1 yıl boyunca kayıtlı kalması gereklidir. TOKİ başvurusu yapan vatandaşların üzerine kayıtlı bir tapu bulunmamalıdır. Eşi vefat etmiş çocuklu ve dul kadınlar için yaş şartı aranmazken 25 yaşını doldurmamış kişilerin TOKİ başvurusu yapması yasaktır. Aynı aileden yalnızca 1 kişi TOKİ çekilişi fırsatına katılmaya hak kazanır. T.C vatandaşı olmayanlar ve daha önce ev almış olanlar bu haktan yararlanamaz. TOKİ kuralarında şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, en az %40 engelliler ve emekliler önceliklidir. Bu başvuru şartlarına uymanız halinde gerekli belgelerle başvuru yapabilirsiniz. Sonrasında TOKİ sonuçları belirlenen yer ve saatte canlı kura çekimi yapılarak ve resmi internet sitesi üzerinden ilan edilerek duyurulur.