Toki tarafından satışı yapılacak konutlara dair proje bilgilerine ve başvuru tarihlerine kurumun web sitesinde yer verilmektedir. Başvuru yapmayı düşündüğüz il ve ilçedeki projeleri dikkatle incelemeniz ve başvuru tarihlerini aksatmamanız önem taşımaktadır. Toki başvuru tarihleri arasında Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerinden başvuru tutarlarını yatırarak başvuru sürecini başlatmanız mümkündür. Toki ile yerel yönetimler arasında yapılan iş birlikleri ile birlikte başvurular yerel yönetim birimlerince kabul edilmektedir. Bu birimlerden temin edeceğiniz başvuru formları ile birlikte gerekli evrakları da tamamlayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Toki tarafından başvuru sahiplerinde aranan nitelikleri belgeleyen evrakların başvuru esnasında yetkililere ibraz edilmesi zorunludur. Bu nitelikler özellikle dar gelirli vatandaşlara yönelik yapılan konut projeleri için gözetilmektedir. Bu şartlarla projelere gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşların başvurması amaçlanmaktadır.

Toki Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

Toki tarafından yürütülen Toki evleri projelerine başvuruda bulunacak kişilerin taşıması gereken şartlar şu şekildedir:

  1. C. vatandaşı olmak
  2. Başvuru tarihi itibari ile 25 yaşını tamamlamış olmak
  3. Hane halkı toplam aylık gelir tutarının 4 bin 500 TL’yi geçmemesi(bu tutar İstanbul porjeleri için 4 bin 800 TL olarak belirlenmiştir)
  4. Adına tapulu evinin olmaması ve Toki projelerinden daha önce faydalanmamış olmak
  5. Başvuruda bulunulacak il/ilçe sınırları içerisinde başvuru tarihi itibari ile 1 yıldır ikamet ediyor olmak ve belgelemek
  6. Her haneden sadece bir kişinin başvuru yapmış olması

Bu şartları sağlayan kişilerin başvuruları kabul edilmektedir.

Toki Kura Yöntemi ve Sonuçlar

Toki tarafından başvuru işlemlerinin tamamlanması ile Toki kura aşamasına geçilmektedir. Toki çekiliş sonuçlarının belirlenmesi ile Toki aracılığıyla ev sahibi olmaya hak kazanan adaylar ın yer aldığı Toki sonuçları kurumun resmi web sitesinden ilan edilmektedir. Şayet TOKİ aracılığıyla ev almayı hayal ediyorsanız; kurumun avantajlı kampanyalarını yakından takip etmelisiniz. Ancak bu sayede kolay bir şekilde ve taksitle ev satın alabilmeniz mümkün olacaktır. Bunun için öncelikli olarak elbette ki TOKİ başvuru şartlarını eksiksiz olarak karşılıyor olmanız da şart olmaktadır.