Toplu Konut İdaresi her yıl binlerce konut inşa etmektedir. TOKİ, bu konut projelerini hazırlarken birçok kişinin ev sahibi olabilmesini amaçlamaktadır. Özellik ile dar gelir grubunda bulunan vatandaşlar için hazırlanmaktadır. TOKi’ de projeler ihtiyaç durumu, bölgenin ekonomik düzeyi ve vatandaştan gelen taleplerin değerlendirilmesi ile konut inşaatına karar verilmektedir.

Bir bölgeye ya da ilçeye TOKİ evleri yapılmaya başlandıktan sonra en kısa süre içinde inşaat tamamlanmaktadır. Daha sonra başvuru süreci başlamaktadır. Genellikle konut sayısının üstünde başvuru yapılmaktadır. TOKİ başvuru işlemlerine başlamadan önce belirlenen koşullara uyup uyulmadığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde başvuru geçersiz sayılmaktadır. Bu şartları sağlayan her kişinin başvuru hakkı bulunmaktadır.

TOKİ Başvurusu İçin Aranan Koşullar Nelerdir?

Emekliler, şehit yakınları, gaziler, yetimler ayrı bir kategoride değerlendirilmektedir. TOKİ’ ye başvuru yapabilmek için aylık gelirinizin 5500 TL’nin üzerinde olmamalıdır. Her aileden sadece bir kişi başvuru yapabilir. Başvuru yapacak kişinin ise 25 yaşında olması gerekmektedir. Projenin yapıldığı bölgede en az bir yıl ikamet edilmiş olması da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Ülkemizin önemli kurumları arasında yer alan TOKİ, başvuru koşullarını karşılayan vatandaşlara birbirinden farklı seçeneklerde ev alabilme olanağı sunuyor.  Bu durum elbette ki beraberinde elbette ki birtakım kazanımları da getiriyor.

En önemli koşul daha önce bu tür projelerden birinden ev sahibi olunmamalıdır. Başvuru tarihleri arasında istenen belgeler ile birlikte başvuru formunun doldurulması ile başvuru işlemi tamamlanmaktadır. Başvurusu uygun görülen kişilerin olduğu bir liste yayınlanmaktadır. Ardından TOKİ çekiliş yer, tarih ve saat belirlenerek ilan edilmektedir. TOKİ çekilileri sonrasında şayet adınıza ev çıkmışsa; artık taksitle kira öder gibi ev sahibi olabilmeniz de mümkündür denilebilir.

TOKİ Başvuru Sonuçlarının Açıklanması ve Sonrası

TOKİ kura yapmasının nedeni çok fazla başvuru yapılmasıdır. Başvuru sayısı kadar konut bulunmadığı için kura ile ev sahipleri belirlenmektedir. Başvuru yaptınız ve kurada adınızın çıkması ile ev sahibi olmuş olmaktasınız. Kuranın tamamlanması ile TOKİ sonuçları ilan edilerek yapılması gereken işlemler başlamaktadır. Sözleşme imzalandıktan sonra taksit ödemeleri başlamaktadır.