Yaşanan depremler ile vatandaşlara, kamunun ev yaptırma ihtiyacı doğmuştur. Bu doğan ihtiyaçla birlikte her geçen gün gelişerek binlerce aileyi TOKİ ev sahibi yapmıştır. TOKİ, çevre ve şehircilik bakanlığına bağlı olarak hizmet vermektedir. Sadece konut projeleri bulunmamaktadır. Bu projelerin yanı sıra kredi, arsa, kentsel yenilenme gibi birçok faaliyet alanı bulunmaktadır. Uygun fiyatlarla her kesimden aileyi ev sahibi yapan TOKİ evleri, faaliyetlerine ülke çapında devam etmektedir.

TOKİ’den Kampanyalar

Her sene olduğu gibi bu senede birçok kampanya yapmaktadır.  En son düzenlenen kampanya ile borcunu erken ödeyip, tapusunu erkenden alan kişilere borçlarında %22 indirim yapılmıştır. Neredeyse 15 bin TOKİ başvuru sahipleri bu kampanyadan yararlandılar. Çoğu zaman 10bin veya daha fazla bir teminat ve düşük aylık taksitler ile sosyal konut satışı yapılmaktadır. TOKİ kura sonuçlarına göre ev sahibi olan bireyler o evde taksitleri bitene kadar oturma garantisi vermek zorundadırlar.  TOKİ 81 ilde de çalışmalar yürütmektedir ve her ilden vatandaşlar TOKİ’nin kampanyaları ve projelerinden yararlanmaktadır. TOKİ’nin kentsel dönüşüm projeleri şehirlerde olan çarpık kentleşmenin daha modern bir görünüme sahip olmasını sağlamaya yöneliktir. Her ile ve ildeki projeye, yerine göre peşinat fiyatları, taksit fiyatları değişmektedir. Oturulan ildeki TOKİ kampanyalarından ve al alma şartlarından internet üzerinden ve TOKİ’nin resmi internet sayfasından öğrenilebilinir, projeler takip edilebilir.

TOKİ’den Ev Almak

Dar, orta ve üst gelir grubu ailelerin ve emeklilerin gelirlerine göre zorlamayacak düzeyde ev sahibi olmalarına olanak sağlar. TOKİ artan nüfusa gerekli konut ihtiyacını sağlamaya yönelik çalışmaktadır. Vatandaşları konut sahibi yaparken, yeni istihdam alanları açmaktadır. Öncelikle satışı gerçekleştirilecek projelere, projelerin başvuru şartlarına göre kayıt yaptırılır. TOKİ çekiliş ile daireler ve evler vatandaşlara dağıtılır. TOKİ sonuçları ile belli olan dairelere tapu işlemleri yapılır. Peşinat miktarları projeye göre değişerek 10 bin liradan başlamaktadır. Vatandaşın bütçesine ve ödeyeceği miktara göre de vadeler belirlenmektedir. Vade ve peşinat oranları projeye, projenin bulunduğu il ve ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Engelli, emekli, alt gelir grubu birçok aileye, kolayca ev sahibi olma imkânı sunulmaktadır.