Devletin destekli konut projeleri olan Toplu Konut İdaresi konut projeleri düşük taksitli ve devlet güvencesinde yapılan projelerdir. Bu özelliklerinden dolayı Toki konut projelerinde her gelir grubundan vatandaşlar ev sahibi olmak istemektedir. Toki evleri yapılış amacı evi olmayan dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak olduğu için başvuru yaparken belli şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. Toki konut projelerinden ev sahibi olmak için Toki başvuru koşullarını yerine getiren kişi başvurusunu yaptıktan sonra kura sistemi ile ev sahibi olacak kişiler belirlenir. İlan edilen kura tarihlerinde Toki çekiliş sonucunda ismi çıkan kişiler Toki konut projelerinden ev sahibi olur.

Toki Başvuru Şartları

Toki’nin konut projesinden ev sahibi olabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 25 yaşını doldurmak gereklidir. Toki kura sistemi ile ev sahibi olmayı düşünen kişinin kendi üzerine ve eş /çocukları üzerine konut, arsa gibi bir taşınmaz/gayrimenkul tapusu olmamalıdır. Bir şart da kişi hangi Toki projesinden ev almayı düşünüyorsa o projenin bulunduğu il ya da ilçe sınırları içinde 1 yıldan fazla süredir ikamet ediyor olması gereklidir. Toki konutlarının yapılma amacı düşük gelirli vatandaşları ev sahibi olması olduğu için başvuru yapan kişinin aylık hane gelirinin 4500 TL yi Aşmaması gereklidir. Devlet destekli olan bu konut projesinden ev sahibi olmak için başvuran kişinin geçmişte Toki projelerinden bir konut sahibi olmaması gerekmektedir.

Toki Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır

Türkiye’nin 81 ilinde konut projeleri yapan Toki’ye yapılan konut başvuruları için bir kura takvimi belirlenmektedir. Toki’nin her konut projesi için kura tarihi farklıdır. Belirlenen tarihte yapılan kuradan sonra Toki sonuçları neticesinde ev sahibi olmaya hak kazanan kişiler sözleşme imzalarlar. İmzalanan sözleşme sonrası en kısa vadede konutlar vatandaşa teslim edilir. TOKİ kurumsal kimliği ön planda yer alan bir kurum olduğu için yapmış olduğu projelerin ne zaman tamamlanacağı ve sonuçlanacağına dair ayrıntılı bilgiler mevcut olmaktadır. Bunun için kurumun yayınladığı proje detaylarını ayrıntılı bir şekilde takip etmek yeterli olmaktadır.