Ülkemizde kurulduğu günden bu yana milyona yakın aileyi ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) dar gelirli ailelerin ev sahibi yapılması için faaliyet göstermektedir. Konut inşa etmenin yanı sıra yapılan projelerin içeriğine göre hastane, okul, kütüphane, yurt ve camiler, sosyal alanlar ve ticaret merkezleri de yapılmaktadır. Ayrıca projeler içim altyapı ve çevre düzenlemesi de TOKİ tarafından yapılmaktadır.

TOKİ konutlarından yararlanarak ev sahibi olunması için bazı şartlar bulunmaktadır. TOKİ tarafından belirlenen şartları sağlayan kimseler başvuru yapabilmektedir. TOKİ evleri için başvuru yapan kişiler kura sistemine dahil edilmektedir. Sonrasında gerçekleştirilen kura ile sonuçlar açıklanmakta ve ev sahibi olacak kişiler belirlenmektedir. TOKİ son zamanların iddialı bir markası olduğu için konut edindirmek konusunda da adından sıklıkla söz ettiriyor. Ülkemizin hemen her bölgesinde yapmış olduğu projelerle adını duyuran TOKİ, geniş kapsamlı projelere de el atıyor.

TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ tarafından gerçekleştirilen projelerle dar gelirli ailelerin ev sahibi yapılması hedeflenmektedir. Bundan dolayı başvuru için bazı şartlar getirilmektedir. Bu kapsamda TOKİ başvuru şartları;

  • Başvuru yapacak kişinin üzerinde herhangi bir tapu kaydı bulunmaması
  • Başvuru yapacak kişinin daha önce TOKİ’den yararlanmamış olması
  • Başvuru yapacak kişinin projenin yapılacağı ilçede en az 1 sene ikamet ettiğini kanıtlaması
  • Başvuru yapacak kişinin ailesinin aylık geliri 4500 TL altında olması (İstanbul için 4800)
  • Başvuru yapacak kişinin 25 ve üzeri yaşta olması olarak belirlenmiştir.

Belirtilen şartları sağlayan kimseler kendi il ve ilçeleri için açılmış olan TOKİ projelerine başvuru yapabilmektedirler. Böylece TOKİ çekiliş sistemine dahil edilerek sonuçları bekleme aşamasına geçeceklerdir.

TOKİ Başvuru Sonuçları

TOKİ tarafından gerçekleştirilecek olan projeler için belirli takvimlerde ilanlar, başvuru alınması, sonuçların açıklanması ve ev teslim tarihi belirlenmektedir. Bu süreç içerisinde TOKİ kura işleminin yapılacağı tarih geldiğinde canlı yayın ve noter huzurunda işlem gerçekleştirilmektedir. Sonrasında TOKİ sonuçları açıklanmakta ve ev sahibi olmaya hak kazanan kişiler duyurulmaktadır. Böylece her yıl düşük gelirli on binlerce aile ev sahibi yapılmaktadır.