Bankalar talepte bulunan müşterilerine araç kredisi kullandırırken taşıt sigortasının olması yasal bir zorunluluk olarak koşulur. Günümüzde araba büyük bir ihtiyaçtır. Bundan dolayı bireyler, kendilerine ait bir araçları olması için uğraşmaktadır. Katılımev ve bankalar, müşterilerine çeşitli avantajlı ödeme imkanları sunarak araç sahibi olmalarına yardımcı olmaktadır. Belli dönemlerde yapılan kampanyalar ile cazip şartlar artırılır.

Kredi alabilmek için bankalar farklı şartlar ve koşullar koymaktadır. Genel anlamda belirlenmiş şartlar vardır. Bu şartlar bütün bankalar için geçerlidir fakat oranları bankadan bankaya değişir. Örneğin, bankalar faizle kredi kullandırır. Fakat faiz oranları bankadan bankaya değişir. Kredi başvurusu yapmadan önce bankanın şartları ve sunduğu fırsatlar iyi değerlendirilmelidir. Değerlendirmeler sonrasında taşıt kredisi için başvuru yapılabilir.

Taşıt Kredisine Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

Başvuru süreci neredeyse bütün bankalarda aynı şekilde ilerler. Taşıt kredisi hesaplama aracı üzerinden hesaplamalar, araştırmalar ve karşılaştırmalar yapıldıktan sonra bütçeye en uygun olan bankaya karar verilir. Karar verilen bankaya başvuru yapılır. Yapılan ön başvuru kabul edilince bankaya gidip kredi için gerekli olan işlemlerin yapılması ve evrakların teslim edilmesi gerekir.

Bankadaki uzman kişiyle görüşme sırasında faiz oranları, vade farkı, dosya masrafları ve diğer maliyet kalemleri dikkate alınarak hesaplama yapılır. Krediyi kullanabilmek için evrakların eksiksiz teslim edilmesi şarttır. Aracın değerinin tamamı müşteriye verilmez. Bankadan bankaya değişmek üzere en fazla %90’nı kredi olarak kullandırılır. Geriye kalan kısmı peşin olarak alınır. En uygun araç kredisi karşılaştırmalında bu orana da dikkat etmek gerekir.

Trafik Sigortası Olmadan En Uygun Araç Kredi Veren Bankalar

Bankalardaki faiz oranların artması, sıfır araç fiyatlarının çok zamanlarda hızla yükselişe geçmesi kişilerin kredi alımlarını azalttı. Bu durum karşısında bankalar kredi kullanmayı kolaylaştırma yolu seçtiler. Olabildiğinden daha fazla vade verme, kampanyalar sunma, cazip faiz oranları gibi değişikliklerle müşteri çekmeye özen göstermeye başladılar.

Bankalar, trafik sigortası olmayan normalde kredi kullandırmaz. Trafik sigortası yasal zorunluluk olduğundan dolayı bankalar riske girip sigortası olmayan araca kredi kullandırmazlar. Araba almak isteyenler taşıtın sigortasını kontrol ettirip öyle başvuru yaparlarsa işleri kolaylaşır. Fakat şartların değişmesinden dolayı bankaların bazıları şartlarına esneklik katarlar. Sigorta mevzusunu halletmeye çalışarak kredi kapılarını açmaya çalışırlar.  Araç kredisi hesaplama işlemlerini yapılacak sigorta maliyetlerini de ekleyerek yaparlar.